Tietäisikö joku paremmin?

Sagittar

Hei! Päätin nyt tulla kysymään täältä, jos löytäisin jonkun sivistyneemmän henkilön joka osaisi selittää käsitteen matalakulttuuri?? Vastakohta korkeakulttuurille vai?? Jos joku vaivautuu vastaamaan niin haluaisin kunnon perustelun vastaukselle:)

6

2277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omar

      Matalakulttuuri on mielestäni esm huonoa iskelmää,
      tai muuta tyylitöntä esitystä.
      Erinomainen esimerkki matalakulttuurista on uralin
      perhonen,jossa edesmennyttä suurmiestä yritetään
      tunkea alhaiseen ja erittäin tympeään rooliin.

      • Ellikaisa

        En ole aikaisemmin kuullut sanaa mutta siitä tulee mieleeni "Matalamielistä", brutaalia ja sivistymätöntä...
        Ja samalla miettii miten paljon suomessa sitä harrastetaan esim. humalasekoillessa kuseskelu julkisilla paikoilla.
        Röyhtäily, etuilu, tuuppiminen pyytämättä anteeksi.
        Kiroilu kovaäänisesti(vittu ym.sanat)kovaan ääneen muualla kuin omassa kotona tai lätkämatsissa.
        Ja onko kaikki edellä sanottu kultuuria ollenkaan vai vain huonoa käytöstä joka meidän kulttuurissa vallitsee.


      • ..on mitä kirjoitit..

        on hyvä esimerkki matalakulttuurista. Aivotonta ja asenteellista sontaa.


    • KuKKuu

      hei,

      Mulle taas tulee mieleen matalakulttuurista joku ihan tavallinen, arkinen asia, vähemmälle huomiolle jäänyt vastineena "korkeakulttuurille".

    • sikiäneet

      Minusta nykyään varsinkin modernissa taiteessa vallitsee matalakulttuuri. Muutenkin taide on usein muuttunut tyylittömyydeksi, enkä voi kuin arvella sen johtuvan osaamattomuudesta, joka johtuu joko harjaantumattomuudesta tai lahjattomuudesta. Eikö nykyvälineillä saada parempaa jälkeä? Vai pilaako omaperäisyyden ehdottomuus taiteen kehittymisen? Jos maalataan hämäriä muotoja voitaisiin ne tehdä tyylillä.

      • Sagittar

        Kiitokset teille vastauksista. Eiköhän tämä valaissut asiaa hieman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      96
      1574
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      976
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      41
      872
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      114
      860
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe