Onko helppo homma täyttää ilmalämpöpumpun putkisto/kennosto kylmänesteellä?Mikä sen alipaineistuksen tarkoitus on mitä ammattimiehet käyttää?
ilmalämpöpumppu
Make
51465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kannattaisi ostaa asennus.
aineet tuskin tulee koneen mukana ja
venttiilit joita täytössä tarvitsee ei
ole vuokraamo tavaraa. kyseessä on helposti
haihtuva kaasu jota saa vain isommissa pul-
loissa kuin koneesi tarve on.
Sun kannattais varmasti lopetella noitten vastausten kirjoittaminen sillä tunnut olevan pihalla kuin lumiukko ellet sitten tee sitä ihan "oman työttömyyspäivän" ratoksi!Olet näemmä hanakka vastailemaan tämän palstan juttuihin mitään ymmärtämättömänä!Kannattais ehkä vähän opiskella alaa ennen kuin alkaa vastaileen täällä!Voit saada isojakin vahinkoja aikaseks!En minäkään soita lentokentän lennonjohtoon ja neuvo niitä.
Markkinoilla myös sellaisia ilmalämpöpumppuja joissa "aineet" valmiiksi sisällä!Ei tarvii imeä "vaakkumiin".Ei muuta kuin putket kunnolla kiinni ja avaat venttiilin!Helppoa eikö totta!Putkien liitokset voit testata esim:fairyvedellä jolloin alkaa kuplia jos vuoto!Niin,toi alipaineistus=vaakkumi eli putkistosta imetään ilmat pois ja vielä vähän alipaineen puolelle että saadaan kylmä-aine sisään!Tähän tarkoitukseen olemassa tyhjiöintipumppu,about 1500 ekee jos aiot omaksi ostaa!
Höpöhöpö. Tyhjiöinnillä poistetaan putkistosta kosteus.
ja jos tyhjiöintiä ei tehdä, niin saadaan alkaa odottelemaan kuinka pitkään kompressori kestää...