Terveystiedon yo..

tulossa :S

Olisko jollain jotain hyviä tärppejä terveystiedon yo-kokeeseen? Oon lukenut vain yhden kurssin sitä ja kirjottaan ollaa menossa.. Kirjat on kyllä hankittu mutta kaikkee vähän vaikea ite opetella tässä ajassa.. Vinkkejä, neuvoja, mitä vaan :)

10

16041

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sikiää?

      "Kävin kerran yhen aineen yhen kurssin ja nyt oon menossa kirjottaan sen YO:ssa. Mutta nytpä hokasin, etten ehkä osaakaan kaikkea. Auttakaa nyt minua ressukkaa..."

      Hyvä vinkki:
      Mee käymään ne kurssit ja kirjoita syksyllä uudestaan!

    • menee!

      Sillä yhellä kurssilla pärjää terveystiedossa oikein hyvin! Kun vaan kirjoittaa asiaa ja järkevästi.

      Mä en viime syksynä lukenut oikeastaan yhtään, ja E tuli, ja muuten oon koulussa aika keskitasoa ja hyvin laiska lukemaan, jonka vuoksi C taitaa tulla muista aineista arvosanaksi. Ehkä jopa B.

      Et terveystieto on helppo nakki, kunhan vaan pysyy asiassa!

    • terveystieto M

      Kirjotin viime keväänä ja kannattaa opetella käsitteitä. Just pandemia, epidemia jne. Todennäköisesti tulee kysymyksiä esim.ruokavalioista, aikuisiän diabetes, ehkäisy... mm. Mulla kysyttiin myös karieksesta. Myös syömishäiriöt on hyvä kerrata.

    • kipsu

      Syksyllä kirjotin terveystiedon ja nappasain ällän, yllätyin kovasti sillä lukeminen jäi viimetippaan mullakin. Neuvosin sua lukemaan nyt viikonloppuna kaikenlaisia lehtiä kirjojen lisäksi, jos vaan ehdit. Monissa lehdissä on usein paljon terveyteen liittyviä artikkeleita, ja niitten lukeminen tuo vähän vaihtelua kirjojen pläräämiselle:) kantsii myös kerrata mielenterveys asioita. Kansantaudit on myös keskeisiä ja niistä kysytään yleensä aina jotain... miellä kysyttiin osteoporoosista.

      Muista myös vastauksissa käsitellä aihetta eri näkökulmista: fyysisen, psyykkisen ja sosiaalisen terveyden näkökulmasta ja se tuo myös plussaa jos osaa yhdistää ilmiöön yhteiskunnallisen näkökulman!

      Pikkutarkat tiedot ei minun mielestä oo kovinkaan tärkeitä muistaa, tärkeämpää on että muistaa kokonaisuuden hyvin ja tietenkin voi niitä nippelitietoja sujautella tekstiin jos vain muistaa joitain olellisia:)

      Huh tässäpä tuli vinkkejä useampiki, toivottavasti niistä on hyötyä sulle ja muille maanantaiksi:) itellä jännittää vähän enkku joka on huomenna, enkä oo juurikaan saanut luettua.. kuuntelukin meni huonosti, mutta toivotaan että läpi menee:)

      Onnea!

      • suuret

        Niin, suuret suuret kiitokset näistä vinkeistä. Tosiaan voisin lueskella kaikenlaisia lehtiä tms nytten ku vaan kerkeis. Mieluumminhan niitä lukis ku mitä kirjaa :D

        -onko teillä muuten mikä kirjasarja?
        -Entä jos on Virtaa -sarja ni ootteko lukenu hyvin läpi sen "terveys ja tutkimus" kirjan, olisko 3 kurssi...?


      • tyhmä89
        suuret kirjoitti:

        Niin, suuret suuret kiitokset näistä vinkeistä. Tosiaan voisin lueskella kaikenlaisia lehtiä tms nytten ku vaan kerkeis. Mieluumminhan niitä lukis ku mitä kirjaa :D

        -onko teillä muuten mikä kirjasarja?
        -Entä jos on Virtaa -sarja ni ootteko lukenu hyvin läpi sen "terveys ja tutkimus" kirjan, olisko 3 kurssi...?

        "Muista myös vastauksissa käsitellä aihetta eri näkökulmista: fyysisen, psyykkisen ja sosiaalisen terveyden näkökulmasta ja se tuo myös plussaa jos osaa yhdistää ilmiöön yhteiskunnallisen näkökulman!"

        Voisitko antaa esimerkin? Olen menossa kirjoittamaan sen nyt.


      • Ninne92
        tyhmä89 kirjoitti:

        "Muista myös vastauksissa käsitellä aihetta eri näkökulmista: fyysisen, psyykkisen ja sosiaalisen terveyden näkökulmasta ja se tuo myös plussaa jos osaa yhdistää ilmiöön yhteiskunnallisen näkökulman!"

        Voisitko antaa esimerkin? Olen menossa kirjoittamaan sen nyt.

        Meil on virtaa sarja ja ite en ainakaa hirveest anna paino arvoo sil terveys ja tutkimus kirjal..

        Meil sanottii et kannattaa muistaa: fyysinen, psyykkinen ja sosiaalinen sit plussat ja miinukset ja yksilö ja yhteisö. Noitten kautta kannattaa rakentaa vastaus. Ja meil korostettii tosi paljo tota termistöö..


    • dekdek

      kerää ittes, olisit heränny aikasemmin.

    • Juho Mökönälä
    • Anonyymi

      Jos joku tarvitsee "tärppejä" ja hyviä muistiinpanoja, joiden avulla voi jättää kirjasta lukemisen vähemmällä niin tässä olisi hyvä vinkki: "näin onnistut ylioppilaskirjoituksissa (yhteiskuntaoppi ja historia)

      https://www.tori.fi/vi/94889552.htm

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1496
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      105
      1216
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1122
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      54
      1079
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      783
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      746
    8. 34
      738
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      635
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    Aihe