Otin käyttöön firman vanhan läppärin. Päivitin windowsin ( laillinen )ja asensin avast:tin. Nyt kone kaatuu tasasen epä tasasesti. Tulee ikkuna NT/HALLINTA... ja sulkee koneen vaikka mitä tekee. Okey kaveri kerto että joku virus, mutta mikä ja miten sen voi poistaa ( olen käsi näitten koneiden kanssa ). Please kertokaa niin että tämmönen nettisurffaajakin ymmärtää.
Kiiitos
Kiiitos
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sasserilta kuulostaa:
http://support.microsoft.com/kb/841720
Jos ei tokene, on paras asentaa Windows uudestaan kone irti netistä sekä asentaa palomuuri ja virustorjunta ennen koneen kytkemistä takaisin verkkoon.
Sasser on ikivanha virus, joka suojaamattomaan ja päivittämättömään Windows-koneeseen tarttuu verkosta itsestään, käyttäjän tarvitsematta tehdä mitään.
Kiiiitos.
Kelasin noi päivitykset jotka linkissä, löytyi uusi haittaojelma. Toivottavasti haitta poistui. Kiitos asiallissta vastauksesta juntille !!!!!!!.