miten teen käytännössä liisteriä? ilmeisesti jostain liisterijauheesta ja vedestä, mutta millä suhteella, tarvitsenko siivilää, millä sekoitan? miten kauan sen pitää vetäytyä?
ja voiko sitä käyttää sitten paperisuikaleiden kanssa vuoraamaan jotain esineitä? eli millaisia paperisuikaleita ja miten se työ tehdään.
voisiko joku vääntää minulle ihan rautalangasta sillä en tiedä yhtään. ja haluaisin tietää.
paperi liisterin teko??
6
7166
Vastaukset
- Neuvot
saat varmasti menemällä johonkin isoon rautakauppaan jossa on molempia ja työvälineet, sieltä saa asiantuntijan neuvot ja parhaat ohjeet.
Liisteritötsässä on sivussa ohjeet, ei voi mennä pieleen, mutta kaupasta saat ohjeita, minkä verran tarvitset mitäkin ....mittaa m2 tapetoitavasta huoneesta, siitä myyjä tietää montako rulla sitä tapettia pitää ostaa ;-)) - * * * * * * * **
Täältä löytyi jonkinlaiset ohjeet:
http://www.mtv3.fi/koti2006/tila2006/decora.shtml?109546
Liisterinsekoitusohjeet löydät tosiaan paketin kyljestä. - niksejä...
Moi!
Mulla olis tässä antaa hyvä resepti jauholiimaan (korvaa täysin tapettiliisterin !)
1 osa vehnäjauhoja
10-15 osaa vettä
Vispaa ensin jauhot pieneen määrään kylmää vettä. Keitä loppu vedestä ja vispaa jauho-vesi seos siihen, sekoittaen huolellisesti. Anna kiehua n. 2-3 min koko ajan hämmentäen. Anna sen jälkeen seoksen jäähtyä (esim kylmävesihauteessa, jos on kiire...)
Sanomalehtien suikaleet käy mainiosti paperilaminointiin/paperimassan tekoon.Samoin silkkipaperit ja muut ohuemmat paperit.
Vuoraaminen/laminointi tapahtuu näin:
1. Revi sanomalehti suikaleiksi.
2. Levitä liimaa siveltimellä suikaleisiin.
3. Levitä astian (jonka haluat vuorata) pintaan vaseliinia tai tiskiainetta.
4. Vuoraa astia liimaisilla suikaleilla.
5. Jatka tätä kunnes olet peitellyt astian noin 5-10 kertaa.
6. Anna kuivua (voi kestää jopa 2 päivää).
7. Valmiin työn voit vielä maalata tai lakata, jos niin tahdot.
Toivottavasti näistä nikseistä oli apua. /Terv Pia- Anonyymi
Aivan mainio ohje, kiitos!
- tuota mä hain
en halunnut ostaa kaupasta
- kysyjä
kuuluuks siit tulla valkosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222848Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101962Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.541821Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671779Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971723Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211684Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.751493Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001255Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta131224Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198