Missä hinnoissa ovat kosteusmittareiden vuokrat- taitaa olla parisen kymppiä kerta, joten kannattaisiko ostaa oma?
Kuka vuokraa halvimmalla?
Kosteusmittari vuokralle
11
11175
Vastaukset
- kysyä
Kannattaa kysyä firmalta joka myy asuntovaunuja. Niissä on kätevä nuppi jota painetaan kun asiakas tulee tarjoamaan vaihtoon vanhaa asuntovaunua.
- kosti3
Tekniikka on kehittynyt (tässäkin asiassa) ja nykyaikaiset pintakosteusmittarit ovat todella hyviä.
vuokramittarit.fi esim. löytyy mittari, jota osaa apinakin käyttää. Reiskat haluaisivat tietenkin tulla itse mittaamaan ja laskuttamaan.
Aina ei tosiaan välttämättä kannata lähteä heti porailemaan. Tilaa vaikka sitten varmistuakseen jos pintamittari hälyttää!
- kädentaitaja
Jos et tiedä kosteumittareista tuon enempää, älä koske niihin. Tunari tekee mittaustuloksista helposti tulkinnan, jonka kustannukset ovat sata kertaa mittarin hinta.
- Ne teeitsemittaukset
Pintakosteudentunnistimet,joita virheellisesti kutsutaan kosteusmittareiksi,eivät mittaa materiaalien todellisia kosteuspitoisuuksia.Ne on tarkoitettu ainoastaan vertailevaan havainnointiin.Kosteudentunnistimien käyttöön ja varsinkin niiden näyttämien tulkintaan maallikolla sisältyy erittäin suuri virhemahdollisuus.Halvat mittarit näyttävät ihan mitä sattuu täydellisiä leluja,kunnolliset pintakosteudentunnistimet maksavat n 1000€.Paljon on purettu turhaan rakenteita kun on väärin tulkittu tuloksia.Yleensäkkin on täysin edesvastuutonta vuokrata tunnistimia asioita ymmärtämättömille.
- OstinTalon
Mittari mitä haet löytyy todella edulliseen hintaan www.mittareita.com nettiosoitteesta. Itse ostin MC-7825PS pintakosteusmittarin. Hintaan 139 euroa. Kuntotarkastuksessa mittarin tuloksia verrattiin Raksystemsin kosteusmittariin Humitest C100-s ja molemma olivat yhtä luotettavia. Oli siinä kuntotarkastaja ihmeissään kun kerroin että netistä ostin mittarin.
- mittarimato Kaisa
Mitä hyötyä on kosteusmittauksesta ? Mitä tarkoittaa, jos kylppärin laatoitetuilta pinnoilta saadaan kohonneita lukemia, puretaanko koko kylppäri.
Mitä sitten tehdään jos vuositarkastuksessa taas saadaan korkeita lukemia uudesta kylppäristä, taasko puretaan kylpääri ja tehdään uusi. Loppuuko tämä kierre koskaan vai rakennetaanko kerran vuodessa uusi kylppäri ?
Meidän taloyhtiössä on menossa jo kolmas kylppäri ja pelkään että sekin tuomitaan kohta purettavaksi kun vuositarkastuksessa tullaan mittaamaan kosteutta. Pelottaa kovasti. - Homeman RKM
mittarimato Kaisa kirjoitti:
Mitä hyötyä on kosteusmittauksesta ? Mitä tarkoittaa, jos kylppärin laatoitetuilta pinnoilta saadaan kohonneita lukemia, puretaanko koko kylppäri.
Mitä sitten tehdään jos vuositarkastuksessa taas saadaan korkeita lukemia uudesta kylppäristä, taasko puretaan kylpääri ja tehdään uusi. Loppuuko tämä kierre koskaan vai rakennetaanko kerran vuodessa uusi kylppäri ?
Meidän taloyhtiössä on menossa jo kolmas kylppäri ja pelkään että sekin tuomitaan kohta purettavaksi kun vuositarkastuksessa tullaan mittaamaan kosteutta. Pelottaa kovasti.Valitettavasti uudetkin kylpyhuoneet pitää purkaa, jos kosteusmittauksessa saadaan korkeita lukemia. Jossain työvaiheessa on tehty taas jokin virhe. Vesieristeen paksuus ei ehkä ole ohjeen mukainen.
Vastuussa on tietysti sekä valvoja että urakoitsija. Suosittelen, että vaihdatte valvojaa joka katsoo että lopultakin työ tulee tehtyä kunnolla.
On valitettavaa, että usein aivan uudetkin kylpyhuoneet joudutaan purkamaan ja korjaamaan vasta vuoden käytön jälkeen. Mutta pakko se on. Jos mittarilukemat on korkeita niin rakenteissa on varmasti hometta ja jopa lahoa, vaikka paljain silmin sitä ei näkisikään rakenteiden avaamisen jälkeen.
Rakennusmestari, VTT:n sertifioima kosteusmittaaja, asuntokaupan kuntotarkastaja, virallinen hometutkija. - jgjfgsdgxcvncdgfdgf
mittarimato Kaisa kirjoitti:
Mitä hyötyä on kosteusmittauksesta ? Mitä tarkoittaa, jos kylppärin laatoitetuilta pinnoilta saadaan kohonneita lukemia, puretaanko koko kylppäri.
Mitä sitten tehdään jos vuositarkastuksessa taas saadaan korkeita lukemia uudesta kylppäristä, taasko puretaan kylpääri ja tehdään uusi. Loppuuko tämä kierre koskaan vai rakennetaanko kerran vuodessa uusi kylppäri ?
Meidän taloyhtiössä on menossa jo kolmas kylppäri ja pelkään että sekin tuomitaan kohta purettavaksi kun vuositarkastuksessa tullaan mittaamaan kosteutta. Pelottaa kovasti.Jos pintakosteusmittarilla saadaan korkeita kosteusarvoja on aiheellista ottaa laatta pois (jos laatoitettu) ja porata vesieristeen läpi n 16 mm reikä ja ottaa mittaukset rakennekosteusmittarilla rakenteesta. Mittaus jälki voidaan paikata jälkeen päin, jos rakenteet on kuivia.
- -sdkjfdsad
jgjfgsdgxcvncdgfdgf kirjoitti:
Jos pintakosteusmittarilla saadaan korkeita kosteusarvoja on aiheellista ottaa laatta pois (jos laatoitettu) ja porata vesieristeen läpi n 16 mm reikä ja ottaa mittaukset rakennekosteusmittarilla rakenteesta. Mittaus jälki voidaan paikata jälkeen päin, jos rakenteet on kuivia.
Jaahas ja mistä järkeä tässä sitten taas on ? Miksei mennä seinän toiselta puolelta niin ei tartte paikkaalla ja sitä paitsi kosteuden mittaaminen on hyvin epävarmaa eikä vesi muutenkaan ole kovin myrkyllistä. Seinän sisältä otettu näyte labraan ei valehtele. Ei muuten maksa paljon eikä tartte kylppäräi taas uusia vaikka tulis kuinka korkeita lukemia tahansa laattojen päältä mittaamalla.
- Lainaksi
Helsingin Energia lainaa pintakosteusmittareita ilmaiseksi asiakkailleen viikoksi. Katso putiikin nettisivuilta lisätietoa.
Totta on että asiaan perehtymätön voi saada vääristäviä tuloksia mittailullaan.
Itselleni oma mittaus on vain vihje, siitä eteenpäin mennään ammattilaisten voimin. - Helsingin Energialta
Lainaa mittareita asiakkailleen ilmaiseksi.Katso nettisivuilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932109Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671557YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741329Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2391214- 731180
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan881096Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511041Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2521006Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51926Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88901