Olen ollut Macromedia/Adobe Fireworks käyttäjä jo useamman vuoden ajan, nyt kääntymässä PhotoShop käyttäjäksi. Siirtymä ei kuitenkaan ole ihan kivuton ja on paljon sellaista mitä teen Fireworksillä helposti, mutta en löydä vastaavaa photoshopista vaikka työkalut siellä varmasti ovatkin.
Olen fireworksissä käyttänyt ominaisuutta "Group as mask". Tämä tarkoittaa esim. sitä että otan pohjaksi vaikkapa valokuvan veden pinnasta. Teen uuden layerin johon tuon jonkin kuvion tai vaikka kirjaimen jota haluan käyttää "sapluunana" jolla leikkaan valokuvasta tämän muodon. Valitsen siis kummatkin layerit ja valitsen Modify->Mask->Group as Mask. Lopputuloksena on kuva jossa alimmaisen layerin kuva on näkymätön muilta osin paitsi päällä olevan kuvion osalta. Voin myös liikutella kuviota alla olevan kuvan päällä. Tätä toimintoa kaipaan photoshopista, mutta viikon painimisen jälkeen on pakko kysellä apuja.
Flash "Group as mask" Photoshopissa
5
572
Vastaukset
- Tommij
En ole itse Fireworksiä käyttänyt, joten en tarkalleen tiedä kuinka tuo skulaa, mutta on vissiin samankaltainen kuin maskaaminen Flashissä...?
Fotarissa varmaan nopein tehdä tuo niin, että ctrl-klikkaat sitä pikkukuvaa layerissä, josta haluat maskin tehdä > syntyy valinta.
Sitten klikkaset maskattavan tason aktiiviseksi ja napautat alareunasta tasomaskin päälle. Muodostuu valinnan mukaan.
Jos haluat liikutella maskia suhteessa kuvaan (tai kuvaa suhteessa maskiin), niin klikkaiset vain linkin pois siitä maskin ja pikkukuvan välistä.
Kait siihen jo muitakin konsteja on, mutta tuohon on jo niin fakkiutunut, ettei jaksa selvitellä vaihtoehtoja. - Honeygirl-91
Photoshopissa juttu taitaa mennä hieman päinvastoin:
1) Tee tyhjään layeriin valinta
2) Valitse objekti (toinen kuva), jonka haluat täyttävän valinnan
3) Edit/Paste in
Tapoja on muitakin, mutta tämä on helpoin selittää. Lue Deke McClellandin Photoshop-raamatun omasta PS-versiosta kirjoitettu 1000-sivuinen nide niin opit ne muutkin tavat. - Kuvankäsittelijä 9
Mikäli oikein ymmärsin mitä ajat takaa, niin ratkaisu olisi seuraava.
Avaat todella sen haluamasi kuvan yhteen ikkunaan.
Sitten otat uuden ikkunan ( ei uutta tasoa ) ja siihen teet sen minkä haluat se sapluuna olevan.
Sen jälkeen raahaat tartuntatyökalulla sen kuvan sapluunansi päälle.
Sitten Layer valikosta Greate Clipping Mask.
Silloin kaikki sapluunasi ulkopuolella oleva kuva häviää ja se tärkein jää.
Tuossa vaiheessa voit vielä tartuntatyökalulla siirrellä sitä kuvaa, jolloin sapluunastasi paistaa läpi juuri oikea kohta siitä kuvasta.
Sen jälkeen sitten Layer valikoista Merge Visible, eli yhdistä tasot.
Sitten voit siirrellä luomustasi mihin vaan. Raahata toiseen ikkunaan, vaikka uuden kuvan päälle jne. - Tästä...............?
http://www.planetphotoshop.com/the-power-of-layer-styles.html
- Photoshop-Ukko
Tämä oli hyvä, kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542798
- 612641
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p362163- 631937
- 551905
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa351602Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41935Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit112863Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123839Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37824