Haluaisin lopettaa yösyötön. Nyt vauva syö kerran aamuyöllä, ikää on 7 kk. Miten olette aloittaneet vieroituksen? Ollaan kumminkin ihan hyvällä mallilla, kun enää kerran tarvii syöttää. En haluaisi huudattaa vauvaa, mutta onko se ainut keino? Kuinka pian teillä on jäänyt yösyönti kokonaan pois kun olette ruvenneet vieroittamaan siitä?
hei auttakaapas
mammaa....
2250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eipä siihen muuta keinoa taida olla kuin "huudattaminen" mutta kun kyseessä on jo noin iso lapsi, niin luulisin että parilla huudolla pääset.
Itse olen todennut hyväksi keinoksi pikku hiljaa siirtää syötön aikaa, esim. jos lapsi on tottunut heräämään viideltä, niin siirrän syöttöä tunnilla kuuteen. Huutoa tulee, ilman muuta, mutta meillä toimi ja muutaman yön jälkeen nukkui jo koko yön kahdeksaan asti.
Googletapa "lempeä unikoulu" tai "tassuhoito", niin löytyy hyvää tietoa. Ei pelkkää huudattamista, vaan unikoulutus niin että aikuinen on läsnä ja lapsella on turvallinen olo. Eli syötön sijaan rauhoittelet lasta muilla keinoin, joihin löytyy neuvoja linkeistä tuon googletuksen jälkeen.