Kokemuksia hotellista ja säästä näin maaliskuun
lopussa muita vinkkejä matkalle.Lähdemme sinne ensi sunnuntaina
lopussa muita vinkkejä matkalle.Lähdemme sinne ensi sunnuntaina
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oikein hyvä ja siisti hotelli hyvällä sijainnilla, joskin katu missä se sijaitsee on kyllä epämääräinen ja epäsiisti, mutta ei sitä pidä pelästyä. Aamiainen on hyvä ja monipuolinen, erkkeriosassa saa ehkä syödä aamiaisensa mukavammin. Ratikka 4 ja 6 menee ihan hotellin vierestä.
Huomenna olisi minulla lähtö (4 tai 5 kerta): Hotelli Budapest.
Lue mitä Corvinin kohdalla on, aivan naapurit ovat sissi ja corvin Angyal utcalla
Sivukadulla laitakaupungilla, kalliihko turistitason hotelli. Metroasema melko lähellä. Hyvää turistimatkaa vaan, jos olette hotellin jo varanneet. Onhan se aivan siisti paikka nukkua, ja aamupala on ok, mutta ei oikein minun juttuni.
Vinkkiä matkalle: ostakaa lomanne ajan voimassa oleva turistilippu liikennevälineisiin. Te joudutte kulkemaan paljon metrolla. Budapestin kertalipuilla ei saa vaihtaa, aina pitää ostaa uusi lippu - tulee kalliiksi. Tai jos tykkäätte kierrellä museoissa, niin Budapest Card.
Toinen vinkki: Hyvä unkarilainen ravintola on kun ajatte yhden pysäkinvälin keskustaan, Kálvin térille. Ravintola on Korona-hotellin takana Kecskeméti utcalla.
Kolmas vinkki: kartta! http://www.budapest-geo.hu/Budapest_térkép
Suurkaarikadun tuntumassa oleva sivukatu ei ole laitakaupungilla, plussa on se että kaarikadun raitiovaunut ja liikenne ei ole hotellin ikkunoiden alla.
No ei se ydinkeskustassakaan ole. Ydinkeskusta loppuu sillä suunnalla Kalvin tériin. Siis se on laitakaupungilla. Ei sentään lähiössä kuitenkaan.
Vertaisin aluetta Helsingin Kallioon tai Alppilaan. Onhan siinä omat plussansakin.
Olimme vuosi sitten Sississä.Otimme kahtena iltapäivänä Irish coffeet vastaanotosta, koska istumanurkkauksen pöydillä oli laput, että niitä sai puoleen hintaan. Jälkimmäisellä kerralla vastaanottovirkailija yritti rahastaa kaksinkertaisen hinnan. Lisäksi meille ilmoitettiin vastaanotosta pian saavuttuamme, että meidän pitäisi avata matkalaukkumme, koska niistä oli soitettu heille jotakin. Ei sanottu syytä. Luulimme, että on jokin huume- tai varkausepäily. Kävi ilmi, että toinen matkalaukuista oli vaihtunut pikkubussissa. Mies puhui hyvin saksaa, mutta hoiti homman tökerösti. Olen käynyt Budapestissa kolmesti. Jo ensimmäisellä lennolla sain hyvät ohjeet maassa ravintolaa pitävältä suomalaiselta mieheltä: Ravintolassa ei saa tilata mitään, jos hinta ei ole esillä tai siitä ei ole sovittu. Jotkut ravintolat saattavat näet vaatia ruuista ja juomista jälkikäteen jopa puolen kuukauden palkkan.
Joo, ydinkeskusta on minustakin kävelykatu ja pienen kaarikadun ympäröivä alue, mutta suurkaarikadun korttileitä en voi sanoa laitakaupungiksi. Mikä on silloin Ében hotelli Örs vezér térin alueella tai Hélia (vaikka Tonavan rannalla) mutta vanha duunarikorttelissa Enkelimaalla eli Angyalföldissä...
Örs vezér teren alue on jo lähiö, tai ehkä riittää kun sanoo että metron pääteasema. Se kertoo aika paljon. Voisi olla myös aluekeskus, niin kuin Itäkeskus, Leppävaara tai Tapiola. Ei missään nimessä laitakaupunki.
Helia-hotelli on laitakaupungilla, ehdottomasti.
Ja juu, Sissi on ... hmm ... laitakaupungilla? Ei aivan keskustassakaan. Jos tuntuu pahalta sanoa laitakaupungilla (onhan siinä vähän negatiivinen sävy), niin kauniimmin voisi sanoa että on ydinkeskustan ulkopuolella, metron varrella.
Hotellia ei minusta kannata mainostaa paremmaksi mitä se on, muuten asiakas pettyy kun huomaa totuuden, ja matkasta jää ikävä muisto.
Reissu heitetty. Sissi oli positiivinen yllätys
siisti pikku hotelli hyvien liikenneyhteyksien
varrella rauhallisella sivukadulla, ei kuulunut
ratikoiden kolina.Säät vaihteli 15-räntäsade.
3 päivänlippu on ehdoton,vaikka silti tuli käveltyä
jalat rakoille.Sinulle nimimerkki ei minun juttu,
käytiin siinä suosittelemassasi ravintolassa kallein
ja huonoin ruoka koko reissulla, ei siis meidän juttu.Kaiken kaikkiaan mukava reissu suosittelen.