Aseen hankkiminen

Miten suomesta nykyään saa aseen? Miten aseenkantoluvan saa?
93935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

(Oletan että kysyt menettelytavoista etkä saatavuudesta)

Ampuma-aseen lupa haetaan kotipaikan poliisilta. Ensin poliisin toimistossa täytetään aseen ostolupahakemus joka maksaa ... ööh ... muutamia kymppejä. Sinun täyty tietää millaisen aseen lupaa haet (toimintatapa, kaliiperi).

Tässä vaiheessa et vielä välttämättä ole tekemisissä varsinaisten poliisien kanssa, vaan toimistohenkilökunnan kanssa, ainakin jos asut kaupungissa.

Jos poliisi tietää että olet joskus käyttäytynyt väkivaltaisesti niin voi olla hyvin vaikea saada lupaa mihinkään aseeseen.

Poliisi mahdollisesti haluaa haastatella sinut henkilökohtaisesti jos kyse on ensimmäisestä aseesta.

Ensimmäinen ase ei pääsääntöisesti tulisi olla erikoisen tulivoimainen. Kovin erikoiseen aseeseen voi olla vaikea saada lupaa.

Jos ostolupa myönnetään niin sen kanssa voit ostaa aseen määräajan sisällä. Tämän jälkeen sinun täytyy vielä käydä näyttämässä se ase poliisille. Tällöin et mene toimistohenkilön luo, vaan ase näytetään asiantuntevalle poliisille. Aikanaan saat muovikortin joka on se aseen hallussapitolupa.

Aseen luvan hakemista varten sinulla tulisi olla aseelle hyväksyttävä käyttötarkoitus, turvallinen säilytystapa ja turvallinen käyttötapa. Aseen tulisi soveltua aikomaasi tarkoitukseen.

Jos sinulla on metsästyskortti niin sinulla lienee peruste metsästysaseen hankinnalle. Metsästyskortin voi syksyllä suorittaa esim. kansalaisopistossa.

Jos haluat esim. (pienois)pistoolin tarkkuusammuntaa varten, niin sinun käytännössä kannattaisi olla jonkin ampumaseuran jäsen. Sinulla pitäisi olla tiedossa luvallinen ja turvallinen paikka jossa voit ampua, ampumarata.

Kannattaa perehtyä aseisiin ja ampumiseen etukäteen. Tämä tapahtunee käytännössä parhaiten ampumaseuran puitteissa.

Äänestä

Poliisilta saa luvan ja aseliikkeestä aseen.

Luvan perusteluna yleisimmin on metsästys tai ampumaharrastus.

Metsästysaseen lupa edellyttää metsästyskortin suorittamista ja kuulumista metsästysseuraan tai metsästysoikeutta yksityismailla. Pohjois-Suomessa asuvilla on vapaa metsästysoikus valtion mailla.

Ampumaharrastajan tulisi olla ampumaseuran jäsen.

Aseita voi ostaa joko paikkakunnan hyvin varustetusta erä- ja urheiluvälineliikkeistä tai postimyynnin kautta. Netistä tai alan lehdistä löytyy myynti-ilmoituksia.

Ensimäiseksi aseeksi voi ostaa myös käytetyn aseen. Aseita säilytetään ja hoidetaan yleensä hyvin ja vanhempikin ase voi olla kunnoltaan lähes uuden veroinen tai jopa parempi.

Äänestä
  • Metsästysseuraan ei ole pakko kuulua, eikä sellaiseen välttämättä edes niin vain 'tosta vaan' liitytä jos ei ole tarjota seuralle omaa metsästysmaataan.

    Maan omistaminen on hyödyllistä kunnollisten metsästysmahdollisuuksien kannalta, mutta ei kuitenkaan aivan välttämätöntä. Periaatteessa erillisen metsästysluvan voi aina saada, joten sen puolesta periaatteessa kuka tahansa voi metsästää.

    Toki täytyy myöntää että erillisten metsästyslupien varassa metsästys on hankalaa. Se on kuitenkin täysin mahdollista, joten metsästysaseen lupaa haettaessa ei tarvitse olla maanomistaja.

    Äänestä

  • Miten tuota ampumista sitten voi käydä harjoittelemassa? Ensin pitää varmaan opetella ampumaan, ennen kuin asetta edes saa. Onko ampumaseuroilla koulutusta aseiden käyttöön? saako asetta käyttää harjoituksissa ja saako heti aloittaa ns. kunnon aseella?

    Äänestä

  • Missä eteläsuomessa olisi ampumaseuroja? Voitteko antaa joitain osoitteita?

    Äänestä

  • huihurja kirjoitti:

    Missä eteläsuomessa olisi ampumaseuroja? Voitteko antaa joitain osoitteita?

    Mää Hankoo. Siellähä onnii pien suusta latattava tykki millee ampuuvat lähtölaakaakse purjehuskilipaeluissa. Se onnii etevä pel harjotella ampumista,

    Äänestä

  • huihurja kirjoitti:

    Missä eteläsuomessa olisi ampumaseuroja? Voitteko antaa joitain osoitteita?

    Eiköhän ampumaseura löydy vähän joka pitäjästä.

    Äänestä

  • huihurja kirjoitti:

    Miten tuota ampumista sitten voi käydä harjoittelemassa? Ensin pitää varmaan opetella ampumaan, ennen kuin asetta edes saa. Onko ampumaseuroilla koulutusta aseiden käyttöön? saako asetta käyttää harjoituksissa ja saako heti aloittaa ns. kunnon aseella?

    jossa kerrotaan lakiasiaa ja miten erotat pupujussin lehmästä.

    Sitten menet 13€ maksavaan kirjalliseen testiin, jossa kysytään "onko tämä pupujussi vai lehmu?"

    Sitten tulee kortti postissa ja ei kun lupaa täyttämään ja vaikka haulikko hakuun. Pitä osata kertoa mitä ammut ja missä ammut sekä aseen pitää soveltua ko. elukan tappamiseen.

    Sitten tulee 3 viikon päästä lupa ja eikun ostamaan tykkiä.

    Kaveri haki em. menettelyllä itselleen juuri pumppuhaulikon ja ei ole aikaisemmin koskaan aseella ampunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huihurja kirjoitti:

Miten suomesta nykyään saa aseen? Miten aseenkantoluvan saa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu