Äitini tuli eilen kylään iltapäivällä ja oli huonolla tuurilla saanut hissiä tilatessaan kaupan päälle naapurissamme asuvan mummon. Mummo oli sitten päivitellyt, että voi aikoja ja tapoja..hän on niin vanha että ei jaksa 4krs kiivetä portaita, mutta kyllähän nuorempien tulisi jaksaa 5krs mukavasti.
Äitini kuitenkin kävelee joka päivä 5-10km, joten lienee sallittua käyttää joskus halutessaan hissiä? Mummon suu oli taas haissut lepakonpaskalta, johtunee varmaan pesemättömistä proteeseista vai mistä?
Sama kyylä on soittanut meistä isännöitsijälle, kun kuulema mieheni on porannut iskuporakoneella tahallaan putkiston täyteen reikiä. (Asensi videotykkiä ja kangasta). Jaksaa myös tiedustella jos yllätän roskakatoksesta penkomasta, että jokos minut on viety vihille, vai avoliitossakos sitä..
S**tana että pännii tommonen haisu-mummo.
Äitini kuitenkin kävelee joka päivä 5-10km, joten lienee sallittua käyttää joskus halutessaan hissiä? Mummon suu oli taas haissut lepakonpaskalta, johtunee varmaan pesemättömistä proteeseista vai mistä?
Sama kyylä on soittanut meistä isännöitsijälle, kun kuulema mieheni on porannut iskuporakoneella tahallaan putkiston täyteen reikiä. (Asensi videotykkiä ja kangasta). Jaksaa myös tiedustella jos yllätän roskakatoksesta penkomasta, että jokos minut on viety vihille, vai avoliitossakos sitä..
S**tana että pännii tommonen haisu-mummo.
Vastaukset 11
Vanhimmat
sano sille mummolle että "onkos mun näkö huonontunut ku en nää että hissin ovessa lukee lapulla VAIN VANHUKSILLE?"
eipä ne hissit taloissa ihan huvin vuoksi ole, niitä kun saa käyttää kuka tahansa talon asukki tai heidän vieraansa, ehkä tämä valittaja mummo ei tiedä sitä..
Kukahan on nyt vetänyt herneen nenuun ihan turhasta??
Näiden vuosien aikana kerääntynyt ärtymys tuntuu minusta kyllä ihan aiheelliselta :D
Tosin joidenkin sietokyky on korkeampi kuin toisilla.
hundred procent!!!
kitistä kun ei ole itselle koskaan tullut mitään tuollaisia kyyläkantturoita vastaan. Jos joskus tulee niin kylläpä muuttuu ääni kellossa äkkiä!
kakarat on keksinyt kumman leikin, ne menee hissillä ylös ja juoksee raput alas ja taas hissillä ylös, mekkala on tietysti melkoinen, kakaroitten vanhemmat eivät osaa sanoa tähän leikkiin mitään, mutta se on tietysti tavallista.
Meillä taas naapuritalon vekarat käyvät rappukäytävässämme, sotkevat ja mellastavat. Hissillä ajo on tosi kivaa, vielä jos hissiä ajetaan edes takaisin ja laitetaan kiviä, puutikkuja ja muuta kivaa sinne väliin ja katsotaan miten hissin käy. Yleensä käy huonosti jossain vaiheessa ja hissikorjaajalla on taas töitä. Kalliiksi käy taloyhtiölle ja asukkaita ottaa päähän kun hissi on aina rikki.
2 krt tämän 7kk:n aikana, jotka olemme tässä asunnossa asuneet, on rapun juorurouva tarvinnut hissiä samaan aikaan kuin me. Molemmilla kerroilla on kuitenkin muistanut kovaäänisesti päivitellä, kuinka hän on joutunut odottelemaan hissiä ja sitä on kuulemma renkutettu edestakaisin. Käsittääkseni samassa kerroksessa kanssamme asuu muitakin ihmisiä, joten jos nyt oikeasti on käynyt niin, että hissi on käynyt kaksi kertaa samassa kerroksessa, niin ei se kai tarkoita automaattisesti sitä, että me olisimme hissiä pidätelleet?
Me asumme siis 60-lukulaisessa mörskässä, ja hissi on sellainen että siinä on turvasäleikkö edessä, jolloin näkee missä kohtaa hissi liikkuu.
Kun olimme juuri muuttaneet, mieheni meni hissillä alas, ja vissiin tämä kyylä-mummo oli juuri tullut kotoaan käytävälle tullakseen hissin luokse. Mieheni ei nähnyt naista ja meni katukerrokseen, niin kun sitten käveli kadulla poispäin tuli mummo perästä ja haukkui pataluhaksi koska mieheni ei ollut avannut verkkoa hänelle että olisi päässyt kyytiin.
Myös muuttopäivänämme vuosia sitten kun toimme pikkuruisella hissillä 5 kerrokseen kaiken mahdollisen, hän avasi ovensa ja huusi: 'Elekee rampatko sillä hissillä!'
Onneksi tänään on taas pari asuntonäyttöä.
että ei se mummo kauan tällä tantereella sua häiritse, paremmat kyttäilyasemat on siellä pilven reunalla....
Tosi ärsyttävää kun joka liikettä vahditaan joko ikkunasta tai oven raosta.
Paras oli varmaan se kun mummeli väitti naapurimummelille että se "tyttö" on lähtenyt viikoksi pois ja jättänyt koiran yksin kun haukkuu joka yö. Että mihin siitä voisi ilmoittaa. No huh.
Hissiä ei itseasiassa saa käyttää muuttossa. Monissa taloyhtiöissä on tälläinen sääntö. Varmaan teidänkin talossa.
Kukaanhan sitä ei noudata :)