Hei tarvisin apua! mulla on 10vk pentu. pentu puree ihan hulluna aina käsiä ja vaikka kieltää se ei ota sitä kuuleviin korviin. Illalla nukkumaan meneminen on yhtä helvettiä! pentu ei millään meinaa rauhoittua, vaan tekee kaikkea kiellettyä (puree toista koiraa, puree sähköjohtoja, haukkuu, hyppii..jne) Tunnin pentu riehuu ja siinä vaiheessa olen menettäny malttini jo monesti... Tarvisin pikaista apua myös siihen, että miten voisin opettaa tuollasen kauheen rasavillin kävelemään remmissä (inhoaa jo nyt pantaa) ja näyttely seisominen on myös vaikeaa...?! :(
Apua!
6
462
Vastaukset
- kyseessä?
Miksei näissä kyselyissä ei koskaan mainita koiran rotua, pelkästään ikä?
- Toodi
Hups unohtu tuosta viestistä tuo rotu. elikkäs omistan lagotto romagnolon pennun :D
Meillä kanssa pentuna koira puri käsiä, mutta laitoin sitten käsiin aina etikkaa ja kielsin niin ei enää pureminen maistunut.
Miten olisi jos illalla touhuilisitte pennun kanssa, ehkäpä kun pentu on väsynyt niin unikin maistuisi, vai joko olette kokeilleet?
Meillä pantaan totutus on tehty niin että panta vaan kaulaan sisälläkin,alussahan sitä yritettiin saada pois, mutta kyllä ne sitten tottui siihen.- kaulassa koko
ajan. Nopeasti pentu tottuu. Meillä rapsutteli ahkerasti silloin alussa mutta sepä jäi pois ja tottui pantaan kivasti :)
- mietin että
10 vk pentu on tosi pieni vielä ja se varmasti puree vielä monta viikkoa, sitä on vaan lempeästi opastettava purkamaan tarmoaan sallittuihin kohteisiin eikä ihmisiin.
pentusi on enemmän tai vähemmän kauhea rasavilli vielä todennäköisesti pitkän aikaa, monta kuukautta, ennenkun se aikuistuu, eli Kärsivällisyyttä kehiin!! Et vaan huomioi sen temppuja ja otat kaikki vahingollisen pois saatavilta (esim. sähköjohdot). Kyllä se rauhottuu, paitsi jos huomiolla aina "palkkaa" sen riekkumista.
Opetat sen pantaan ja näyttelyhommiin pikku hiljaa leikin varjolla, ei tuon ikäseltä tosiaan voi vaatia vielä tuommosten osaamista.
Malttia ja onnea pennun kanssa!!- kyllä sekin pitää käsistä,m...
isomieskin on kiljaissut niin nyt alkanut loppumaan tosi pureminen ellei aivan villillä päällä ole ja silloin en edes leiki sen kanssa.Nyt puree varovasti jo ja pitää muistaa jotta kiljahtaa myös jos puree päällä olevaa vaatettasi.se on sinä._=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2619205- 696155
- 265788
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni655643Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv415498Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h995394- 624853
- 434527
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on573856- 493505