jos käyttää silmälaseja? Lääkäri ainakin on sanonu että se voi parantua. Mitäs mieltä täällä ollaan?
Paraneekö näkö...
Day
6885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tottakai näkö paranee laseilla jos on näössä jotain vikaa.
Mutta ei sinun itse näkövirheesi mihinkään parane, mutta ei huonekaan lasien käytöllä.
Mitä tarkotat tolla vikalla lauseella? :D
Dille tarkoittaa, että tietysti näet paremmin silmälasien kanssa, mutta taittovirhettä lasit eivät "paranna" vaan ne korjaavat sen. Taittovirhehän ei ole minkäänlainen sairaus, vaan ikäänkuin valmistusvirhe.
Silmälaseilla voidaan vaikuttaa taittovirheen etenemiseen siinä mielessä, että silmälaseilla, piilolinsseillä tai leikkauksella korjattu silmä toimii normaalilla työmäärällä eikä rasitu liikaa ja "elää" mahdollisimman vähän. Korjaamaton taittovirhe taas aiheuttaa silmälle ylimääräistä työtä, koska silmät luonnollisesti pyrkivät palvelemaan aivoja mahdollisimman hyvin tarjoamalla mahdollisimman tarkan aistimuksen.
Silmän rasittuessa liikaa on mahdollista, että taittovirheen suureneminen nopeutuu. Tai näin ainakin silmälääkärit ovat minulle tavanneet sanoa. Itse en tuohon uskon täysin varauksetta, mutta pidän aivan selviönä sitä, että jokainen elämää haittaava taittovirhe tulisi korjata.
Mutta entäs kun mulla ei ole taittovirhettä vaan en nää kovin hyvin kauas niin kai silmälasit sit korjaa senkin?
onhan sinulla taittovirhettä, jos kerran tarvitset lasit. siis taittovirheellä tarkoitetaan sitä, että silmäsi voimakkuus ei oli -0 vaan jotain muuta. se ei siis tarkoita karsastusta, jos siihen sen sekoitit.
hajataittoa.