kysymys lapsen nimestä!

Mikä kumma osaa ihmisiä vaivaa! Onko lukutaito ja korvat hukassa vai miten ihmeessä lapseni kauniista nimestä Brita, voi vääntää kammottavan Priitan. Olen jo miettinyt onko se jotain tarkoituksellista minuun kohdistuvaa kettuilua ,vai mikä mättää.

Kertokaas hyvät ihmiset mielipiteenne? Asia on alkanut nimittäin todella paljon harmittamaan. Itselläni ja miehelläni ei käynyt mielessä vieressäkään, että nimen voisi tuollalailla inhottavasti vääntää.
121238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sanovatko ihmiset Priitta vai Priita?

B,D,F ja G ovat joillekin suomalaisille vaikeita kirjaimia ääntää. Ymmärrettävää, että jotkut lausuvat sen P:llä.

Miten itse lausutte nimen Brita vai Briitta? Minä lausuisin sen Briitta.

Äänestä
  • Eli osa ihmisistä haluaa tosiaan sanoa nimen muodossa Priitta :(
    Meidän perhessä sanotaan lapsen nimi aina esitellessä Brita, niinkuin kirjoitetaaankin. Minusta Brita ja Priitta on kaksi ihan eri nimeä!!
    Sillä mietinkin onko vääntely tahallista, kun nimi ei kuitenkaan ole mielestäni mikään mahdoton sanoa, tai kovin erikoinen.

    Äänestä

  • Lausutaan niinkuin kirjoitetaan suomekielessä.

    Äänestä

En minäkään tajua miten joku voi ääntää nimen Brita "Priita". Outoa, itselle ei tulisi mieleenkään :)

Äänestä
  • Minulla on yksi tuttu Brita ja hän lausuu nimensä Briit(t)a. Puolitoista t:tä. Greta-nimi sanotaan myöskin mielestäni Greetta saman kaavan mukaan.

    Jos nimi olisi Britt silloin lausuisin sen Britt, enkä Briit.

    Ruotsin kielen lausunta menee muistaakseni niin, että jos vokaalin jälkeen on yksi konsonantti, silloin vokaali lausutaan pitkänä. Jos vokaalin jälkeen on kaksoiskonsonantti silloin vokaali kuuluu lyhyenä.

    Brit > Briit
    Britt > Britt

    En usko, että lausunnassa on mistään ilkeydestä kyse. B on hankala lausua.

    Äänestä

mistä mainitsemasi ilmiö voisi johtua.
1. Soinnillinen konsonatti b on suomen kielelle vieras, ja sitä esiintyy vain lainasanoissa. Konsonantteja b ja p käytetään puhekielessä vapaassa vaihtelussa: useimmiten sanotaan niin panaani, pensa kuin Prysselkin. Kuuntele vaikka, kuinka ihmiset puhuvat! Brita ei ole mikään poikkeus tästä tavasta. Suomen kielen itäiset murteet eivät myöskään tunne sanan alussa kahta konsonanttia, joten Itä-Suomessa nimi saatettaisiin lausua hyvinkin Riitta.
2. Ruotsissa puolestaan nimi Brita lausutaan Briitta. Siinä toinen syy, ja lopputulos on Priitta.
Kysymyksessä ei ole mikään sinuun tai lapseesi kohdistuva kiusanteko, vaan syyt ovat kielelliset.
Tämä on hyvä osoitus siitä, että kannattaa miettiä muutaman kerran, ennen kuin antaa lapselleen epäsuomalaisen nimen.

Äänestä
  • ongelmat mainittin kerran tällä palstalla, kun joku kyseli tästä nimestä. Siitä on jo aikaa, mutta nämä "hankaluudet" esitettiin ja nimi todettin epäkäytännöliseksi, varsinkin jos sen haluaa lausua kuten se kirjoitetaan.

    Äänestä

On tunnettu herkku ja se lusutaan Briitta/Priitta/Riitta-kakku vähän sen mukaan, kuka lausuu.

Äänestä

Kiitoksia kaikille mielipiteistä. Niin sitä vaan voi mennä allikosta ojaan. Kuvittelin antavani tytölle kauniin ja helpon nimen... En tiennytkään, että täällä on toinenkin kysellyt Brita nimestä,täytynee käydä lukemassa.
Jatkossa pitää vaan ilmoisesti korostaa, että suomalaisittain kiitos=sanotaan niinkuin kirjoitetaan.

Äänestä
  • Kiitos sanotaan suomalaisittan kiitos, koska se on suomenkielinen sana. Brita ei ole, siksi se lausutaan Briitta.

    Äänestä

  • sarkasmia... kirjoitti:

    Kiitos sanotaan suomalaisittan kiitos, koska se on suomenkielinen sana. Brita ei ole, siksi se lausutaan Briitta.

    Olen samaa mieltä! Kohta 70 vuotta tätä nimeä kantaneen kansakoulussa opettajan silmätikuksi joutuneena vieläkin melkein oksennan kun kuulen jonkun vääntävän etunimestäni lyhyen ja pontevan version brita ja todella ihmettelen heidän yleissivistystään. Ja kun nykyään kehtaan jopa korjata että en ole sen niminen, ihmiset kinaa vastaan että kun se kirjoitetaan kuitenkin niin. Jopa erityisopettaja...

    Äänestä

Ihmisten suussa pakkaa vanhat niemt taipua samoin,kuin ne taipuivat ennen vanhaankin. Eli, Britasta tulee Priitta, Iidasta Iita,Lindasta Linta,Fransista helposti Franssi...sille tuskin voi mitään. Jotkut pitävät sitä hauskana nimien vääntelynä,toiset hyvänä pilana. Näinhän ihmiset tekivät ennen. Näin itseasiassa ruotsalaiset nimet saivat suomenkielisä asujaan enne muinoin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


------ kirjoitti:

Mikä kumma osaa ihmisiä vaivaa! Onko lukutaito ja korvat hukassa vai miten ihmeessä lapseni kauniista nimestä Brita, voi vääntää kammottavan Priitan. Olen jo miettinyt onko se jotain tarkoituksellista minuun kohdistuvaa kettuilua ,vai mikä mättää.

Kertokaas hyvät ihmiset mielipiteenne? Asia on alkanut nimittäin todella paljon harmittamaan. Itselläni ja miehelläni ei käynyt mielessä vieressäkään, että nimen voisi tuollalailla inhottavasti vääntää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu