Niin tota noin, miksikähän tuolla 7-kymppisten palstalla on paljon rekattuja porisemassa eikä täällä juuri ketään? Oisko niin, että 7-kymppisten palstalla myös 6-kymppiset rekatut kirjoittavat? Tuosta palstasta on jostain syystä tullut suositumpi? Ei kai ikävuosien määrä tätä ilmiötä selitä.
Samahan se, kirjoittaako rekattuna tai ilman rekkiä (heh heh, oma vitsi paras vitsi). On tietenkin kiva, jos rekittömänäkin käyttää samaa nimmaria kuten täällä muutamat tekevätkin.
Samahan se, kirjoittaako rekattuna tai ilman rekkiä (heh heh, oma vitsi paras vitsi). On tietenkin kiva, jos rekittömänäkin käyttää samaa nimmaria kuten täällä muutamat tekevätkin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tänään 40 palstalla on ollut mitämelkoinen
taistelu juuri tästä vakio muttei regattu
nimimerkistaä
Kun toiset ovat vahvasti sitä mieltä, et kuka
tahansa voi kirjoittaa ,et omistusoikeutta ei
ole ja onhan se tietysti fiksusti näin, mut
kun meitä piisaa moneen lähtöön!
On ne sielä viä esillä, kirjoitukset.
Jotkut saavat ilon tuollaisestakin, et menevät
tavallaan toisen nimissä ilkeilemään.
Enpä sinne 7-kymppisten sivuille kurkannut.
selvittää asia, ja saattaa nämä kuuskymppiset edesvastuuseen. Yksinkertaista, eikö?
Nuo teidan rekatut löytyvät nyt ihan muualta.
Kirjoittelen niin viisi kuin kuusikymppisten
sivuilla.
Ja miksikö, koska on mukava seurata
molempia palstoja ja niiden
eroavaisuuksia.
Et ilmeisesti ole ollut täällä kovin pitkään. Kuusikymppisten rekatut ovat häipyneet muille palstoille. Täällä on vuosia pyörinyt kiusaaja joka mollaa ja haukkuu. Ottaa jonkun nimimerkin silmätikuksi ja alkaa vainoamaan. Keskustelut tyrehtyvät vainoajan ansiosta, sheriffi tekee parhaansa, mutta se ei riitä. Ei tällaiseen rumbaan kukaan täysijärkinen ihminen viitsi osallistua, elämässä on muutakin.
Olen lueskellut tätä palstaa syksystä lähtien, mutta en ole kovin pahaa kiusaamista havainnut. Minusta 50 -palstalla oli ehkä pahempaa, mutta ovatko 60 -palstalaiset herkkähipiäisempiä ja rajoitteisempia? Mitä yleensä tarkoitat kiusaamisella?
Muutamia henkilöön käyviä viestejä aina tulee, ja ne ovat ikäviä ja asiattomia. Eikö ole meidän muiden palstalaisten kehnoutta, jos emme puolusta solvattua? Ei kiusaaja kauan viitsi kirjoitella, jos ei saa tukea keltään.
Tietyt viestityypit ovat kiusamagneetteja. Jos esim. kehuu kasvatustaitojaan tai lastensa menestymistä, hyvää aviosuhdettaan tai muuta, minkä voi katsoa kirjoittajan ansioksi - niin kuin usealla näkyy olevan tapana - on luonnollista, että se voi herättää joissakuissa (huonommin onnistuneissa?)närää. "Joka itsensä ylentää, se alennetaan."
Toisaalta itseironia ymmärretään usein omakehuksi, ja sekin saa jonkun syvälukutaidottoman hermostumaan. Mahdotonta on kirjoittaa niin, ettei joku voisi tekstiä väärin tulkita.
ainut kiusaaja on ollut sheriffi BilMan. Hän on typerällä toiminnallaan karkoittanut näiltä palstoilta kaikki hyvät kirjoittajat.
Tuota, miksi sinua tämä asia noin kiinnostaa? Eikö ole aika samantekevää, miten tänne kukin kirjoittelee ja/tai minkälainen vaihtuvuus tai rekattujen tai rekkaamattomien määrä kullakin palstalla milloinkin on? En ymmmärrä tämäntyyppisen mielenkiinnon ydintä yhtään, varsinkaan koska et ole ensimmäinen, joka tilastonikkaroi näiden asioiden parissa.
Onko tosiaan niin, että tällainenkin epämääräinen palstahomma on monille ainukainen kontakti toisiin ihmisiin? Jotenkin olen ollut ymmärtävinäni, että palstarajat eli ikärajat eivät ole niin kovin tarkkoja ts. mikä aihe ketäkin kiinnostaa, niin siitä vain kirjoittamaan. Niin olen tämän touhun tajunnut, vissiin senkin väärin.
Kuusikymppiset ja yli ovat vielä vedenjakajalla ainakin se suhteen,että osa on työelämässä ja vasta osa eläkkeellä. Meitä kuusikymppisiä plus on siis suhteessa vähemmän täällä kirjoittamassa. Uskon nimittäin, että työelämässä olijat eivät ehkä palstoja tarvitse monestakaan syystä. Seitsenkymppisistä tuskin kukaan enää on työelämässä.
Eräs syy sihen, että täällä on suhteellisen vähän aloituksia ja rekattuja saattaa olla sekin, että täällä liikuksii ikäviä ilkiöitä, jotka oikeasti ottavat uhreikseen varsinkin näitä rekattuja. Voi olla niinkin, että täällä kirjoittavar kuusikymppiset ovat tavallista herkkänahkaisempia. Mene ja tiedä. Menköön kukin sille palstalle, jonka tuntee omakseen joko henkisen ilmapiirin tai aiheiden puolesta. En viitsi kantaa siitä huolta.
Ka, se oli silleen tämän 'kiinnostuksen' kanssa, että avauksellani reagoin yhteen viestiin, jossa melko ikävästi vertailtiin ja mollattiin rekattuja/rekkaamattomia kirjoittajia. Tämä kyseinen, ikävä kirjoitus sitten oitis poistettiin palstalta, joten nyt jäin niinku irtolaisena puhumaan tästä asiasta - ja tämä seikka mua kyllä tympäisi ensin. Mutta en lähtenyt avaustani poistamaan, ihan samahan tuo, minkä käsityksen kukin meikäläisestä saa. Niitä rillejä kun on niiiin montaa sorttia tässäkin poppoossa.
Enkä minä kanna huolta tai surua siitä, jos jonkun maailma pyörii täällä netissä. Ja ihan sama, mikä ketäkin kiinnostaa, mitäs tuota funtsimaan. Minäkin luuhaan täällä joskus tuntikausia, mutta se nyt on vain pisara merestä munkin kiinnostusteni seassa.
Hoksasit muuten ydinasian: Kuuskymppiset ovat vielä paljolti työelämässä kiinni ja ehkä siksi käyvät vain silloin tällöin jotain hihkaisemassa, eivät välitä rekisteröityä, kiinteytyä joukkoon. Toivottavasti tämä alkuperäinenkin kirjoittaja lukee tuon sinun viestisi.