miten allergisoivia

undulaatit ovat?

Minulla on pientä allergiaa mutta pystyn kumminkin pitämään koiriakin.Tälläkin hetkellä kaksi koiraa eikä ole mitään oireita ollut koirista ikinä!

T:miettijä :)

1

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Hienoa valkoista lintupölyähän linnuista lähtee valtavasti, eikä niitä periaatteessa allergiaan ja astmaan taipuvaisille voi suositella. Käytännössä allergiat kuitenkin ovat niin yksilöllisiä, että mitään ehdotonta juuta tai jaata ei voi asian tiimoilta mitenkään sanoa. Jokainen ihminen reagoi allergeeneihin yksilöllisesti, mikä saa kenenkin allergiaan taipuvaisen oireet laukeamaan ja kuinka pahasti riippuu siis huomattavasti enemmän ihmisestä kuin eläinlajista.

      Tiedän ihmisiä jotka ovat esim koiralle tai kissalle pahasti allergisia, mutta voivat lintuja pitää lemmikkinä ilman ongelmia. Tai sitten tilanne voi olla päinvastoin. Tai sitten alussa menee hienosti, mutta pidemmän altistuksen jälkeen voi yhtäkkiä tulla pahojakin oireita.

      Ahkeran siivouksen, ilmansuodattimien ja linnun runsaan suihkuttelun avulla lievästi oireileva ehkä voi lintujenkin kanssa elellä, tai sitten ei.

      Ei tuota oikeasti varmaksi tiedä ikinä kokeilematta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      81
      4408
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      196
      3533
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      136
      3380
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      224
      2638
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2291
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2248
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2056
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      2014
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1953
    10. Tidjan Ba paljastaa kihlatusta, Kolmiodraaman Heidistä - Mielipahaa tästä syystä Farmilla

      Tidjân Ba on mukana uudella Farmi Suomi -kaudella. Ban kihlattu on Kolmiodraama-realitystä tuttu Heidi Kytö. Ba ja Kyt
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1905
    Aihe