Meillä tuli kannettavan pc:n mukana (Fujitsu-siemens amilo) uutena Normanin virusturva-ja palomuuriohjelma. Nyt tilattiin 3 v ilmaisen lisenssin umpeutuessa Soneran tietoturva, mutta: kaikista ohjeista huolimatta koneelta emme saa poistettua Normania! Siis kaikki on tehty ohjeiden mukaan -siis ihan Normanin nettisivulta otetut suomenkieliset ohjeet- mutta ohjelma jää konelle eikä se poistu. Meillä kävi jopa Soneran tekninen kaveri kotona koettamassa sitä, ei saanut pois. Kaveri sanoi, että ainoa keino vissiin on koko windows XP:n uudelleenasennus. Koska koneessa on vielä langaton nettiyhteys käytössä eli soneran laajakaista w-lanilla, niin sekin vissiin sitten pitäisi "ajaa/asentaa" uudelleen jos koko käyttöjärjestelmä ladataan koneelle uusiksi?
Minä ja vaimo ollaan molemmat todella uunoja atk-maailman osalta, konetta käytetään ihan ok mutta tekninen puoli ja asentamiset jne eivät kunnolla ole hallinnassa. Mitä tuon hemmetin Normanin kanssa pitäisi tehdä? Onko sitten ainoa muu helppo keino peruuttaa Sonera-tietoturvan tilaus ja koettaa jatkaa Nortonin lisenssisopimusta maksullisena? Se vaihtoehtokin tuntuu teknisesti todella hankalalta, tulee epävarma olo että virusturva jää itse tehden vaarallisen suojaamattomaksi.
Minä ja vaimo ollaan molemmat todella uunoja atk-maailman osalta, konetta käytetään ihan ok mutta tekninen puoli ja asentamiset jne eivät kunnolla ole hallinnassa. Mitä tuon hemmetin Normanin kanssa pitäisi tehdä? Onko sitten ainoa muu helppo keino peruuttaa Sonera-tietoturvan tilaus ja koettaa jatkaa Nortonin lisenssisopimusta maksullisena? Se vaihtoehtokin tuntuu teknisesti todella hankalalta, tulee epävarma olo että virusturva jää itse tehden vaarallisen suojaamattomaksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tuli nyt juttuni alaosassa sana "Norton", tarkoitettu kyllä oikeasti Normania. Perhanan samankaltaiset nimet!
t. sama kysyjä
Ohjelmien poistossa voi tehdä alkeisvirheen, että ohjelmaa ei ensin sammuteta, ja tuskaillaan, miksei poistu?
Jos muuten et saa sitä veks, tuo kyllä poistaa:
(älä enempiä ala sillä rassaamaan, on sen verran raju ohjelma)
http://finnish.toggle.com/lv/group/view/kl36976/RegCleaner.htm
Onko tuo "siivoustyökalu" turvallinen? Saako sillä siis yksilöidysti poistettua vain Normanin, ja muut jäisi ennalleen??
t. sama alkuperäinen kysyjä
poistat vain Normanniin viittavat. Tekee kyllä turvakopiotkin.
Voin asentaa teille pientä korvausta vastaan käyttöjärjestelmän uudestaan; menee säätämisineen muutama päivä ja saat siihen ilmaisen hyvin toimivan virustorjuntaohjelman ( Avast) ja palomuurin (ZA).
Noista torjuntaohjelmista ei mielestäni kannattaisi maksaa jos kone on suht "siistissä" käytössä.
Käyttöjärjestelmän uudelleenasennus nopeuttaa
kummasti konetta ja poistaa turhat roinat koneelta ja on taas monta vuotta loistokunnossa;))
Ehkä ei nyt ensimmäiseksi käyttöjärjestelmää uusiksi laitettais. Poistitteko Normannin ennen Soneran virusturvan asennusta? Mikäli koneella on molemmat, poistaminen voi olla hankalaa, vikasietotilassa voisi onnistua. Missäpäin suomea kone olisi?
Fujitsujen mukana tulee restore - DVD;t joilta asentuu:
- Käyttis
- Päivitykset jotka käyttikseen oli saatavana kun levyt tehtiin
- Ajurit kaikki ensiasennuksen laitteisiin
- Sovellukset
Ja menevät muuten nätisti, ei tarvitse olla kaksinen guru että vääntyy pystyyn ja vieläpä tulee paketin mukana kirjat joissa koko homma selostetaan alusta loppuun. Itse kampean noilla levyillä aloittaen oman systeemini pystyyn kaikkine ekstra sovelluksineen ja ajureineen asetuksia myöten aikaan 11 h melko tasan eli silkkaa jäynää (tai taitamattomuutta) esittää että hommaan menee useampia päiviä. [Kokonaan toinen juttu on se että tiedän aika tasan tarkkaan miltä esim. työpöydän pitää täällä näyttää ja _tähän_ viilaamiseeen menee helposti eräskin tovi]. Siis kysyjälle: ei kun rohkeasti etsimään paikallista finninaamaa ja kahvi/pepsi/pizzapalkalla sorvin ääreen. Finninaama sijoitetaan takavasemmalle ja siltä kielletään kaikki muu paitsi puhuminen (liimataan esim. kädet taskunpohjiin kiinni). Ja tämän jälkeen finninaama neuvoo ja kysyjä tekee työt. Seuraavalla kerralla se menee jo melko sujuvasti,takaan tämän. On nim. kokeiltu menetelmä.
Soneran tietoturvaa ei ehditty asentaa, ekaksi neuvottiin poistamaan entinen eli Norman. Eli siis uutta ei ole ladattu, mutta siitä huolimatta Normania ei saa pois
Voiko virus/mato tehdä sen että Normania ei saa pois???
lyötyy ehkä apu tai sitten ei...
ota järjestelmänpalautus pois käytöstä.
käynnistä kone vikasietotilassa ja koita poistaa ohjauspaneelin lisää/poista kohdasta.
jossei auta niin poista raakana programfilesistä, mikä ei kylläkään ole suositeltava keino.
sen jälkeen lataa netistä CCleaner, se on ehkä aloittelijalle turvallisempi kuin edellisen suosittelema reg cleaner, mikä sekään ei huono ole.
CCleanerilla voit huoletta poistaa kaikki mitä se löytää rekisterivirheitä.
ja mikään ei auta niin tallenna vaikka tikulle kaikki tiedostot mitä on omia juttujasi ja asenna käyttis uusiks. ja jos asennat niin asenna raskaimman kautta eli ota se vaihtoehto että alustaa myös kovalyvyn.
muuta ei nyt tule mieleen.
Homma onnistui,kiitos toisen virustentorjunta-palstan (suomi24) vastaajan. Sain linkin normanin sivuille jossa oli linkki poístotyökaluohjelmalle. Ja se poisti Normanin ja saatiin soneran tietoturva asennettua, kaikki nyt ok. Kiitos vastanneille!