Läppärin elvytys

5 vuotta vanha läppäri taisi tulla tiensä päähän, käynnistettäessä herjaa: windodows ei käynnistynyt oikein. Se antaa muutaman vaihtoehdon (norm. käynnistys, vikasietotila ym) käynnistykseen ja yrittää käynnistyä mutta palaa hetken päästä samaan tilaan.
Kannattaakohan korjauttaa? Kovalevyltä ois kuitenki kiva saada kuvat ja muut tiedostot talteen.
3359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kokeillut ne vikasietotilat..?

Oletan, että kovalevy olis hieman tahmee käytön puutteesta ja vaatii virtojen päälläoloa tunnin-pari, jonka jälkeen uus buutti. Pidä siis kovalevy hurisemassa koko tuon ajan..

Sitten, kun buuttaa niin tiedot talteen ja kaupasta uus kovalevy.

Äänestä

Itselläni auttoi kun korjasin tuon käynnistyksen tai tein vaihtoehtoisen käynnistysauko PÖYTÄKONEESEEN. En nyt oikein tarkkaan muista kun en tällaisten asioiden kanssa ole usein tekemisissä. Löysin silloin hyvän ohjeen tuolta afterdawnin sivuilta, mutta tuota ketjua en kyllä tähän hätään löydä. Eli jos joku tietää mistä minä puhun niin voi mahdollisesti neuvoa, koska en tosiaan itse muista miten piti toimia ja tarviko tähän toimintaan jonkun cd:n tai levykkeen. Muistaakseni ei ainakaan cd:tä.

Helpoin on ehkä että kysyt tätä samaa asiaa suoraa afterdawnista, koska siellä on todennäköisesti enemmän osaavaa porukkaa kuin täällä. Sivu vaatii rekisteröitymisen, mutta se on ilmaista. Perus sähköpostista vahvistus muistaakseni tarvitaan, eli oikea sähköposti rekattaessa.

Äänestä

Oma läpyskäni joi veneessä vettä niin että savu nousi.
Purin kovalevyn irti (työläs homma) ja hankin pienen adapterin jossa on liittimet ja pikkuisen piuhaa. Sain tällä kovalevyn kiinni pöytäkoneeseen ja tiedostot talteen.
Etevät ammaattilaiset pelastavat tietysti vaikeampikin tapauksia......huippuhinnalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuuka-Jussi kirjoitti:

5 vuotta vanha läppäri taisi tulla tiensä päähän, käynnistettäessä herjaa: windodows ei käynnistynyt oikein. Se antaa muutaman vaihtoehdon (norm. käynnistys, vikasietotila ym) käynnistykseen ja yrittää käynnistyä mutta palaa hetken päästä samaan tilaan.
Kannattaakohan korjauttaa? Kovalevyltä ois kuitenki kiva saada kuvat ja muut tiedostot talteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu