Modeemin oikea nopeus???

Vanha ukkeli

Hei. Tässä näpyttelen poikani koneella. Oon miettinyt sitä, että kuinka nopea modeemi täs koneessa oikein on. Poikani ei sitä minulle leikillään sano. Kun menen ohjauspaneelista modeemin asetuksiin ja katson sieltä, niin siellä on säätö: "suurin nopeus" 115 200. Tarkoittaako tämä 115 200, baundia? Seuraavaksi suurimmaksi nopeudeksi voisi säätää 57 600. Tässä minua ihmetyttää se, että eikö tällä hetkellä keskivertomodeemin nopeus ole 57 000 baundia? Tämä kone ei ole enää mikään uusi, niin jos se nopeus on todellakin se 115 200, niin eikö tää modeemi ole vielä nykyaikanakin aika nopea? Jos tää pitää paikkansa, täytyy sanoa että ostipa poika aikoinaan tehokkaan koneen. Käytetäänkö nykyyänkin vielä yleisesti tätä modeemin nopeus yksikköä nimellä baundi, jos ei niin millä sitten? Kertokaapa minulle tämä koko juttu, kiitoksia.

4

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Blatsssss

      Sulla vaikuttaisi olevan siinä koneessa perinteinen 52 modeemi. Se on nopein puhelinversio, mutta jää totaalisesti isdn, kaapeli tai vastaaville laajakaistayhteyksille. Samalla se ei myöskään kerro mitään koneen suorituskyvystä. Periaatteessa kone jää auttamatta jälkeen suorituskyvyssä viimeistään kahdessa vuodessa.
      Normaalikäytössä periaatteessa pärjää kunhan prosessoriteho on 1000 mhz (1ghz) tai yli, ram (random access memory) 128 megaa (mieluummin 256) tai yli. Kovalevy vähintään 10Gt....
      Nämä ovat kuitenkin makuasioita ja tärkeintä on riittääkö koneen suorituskyky itsellesi.

    • Moteemi

      115200 baudia on tietokoneen ja modeemin välinen nopeus. Jos modeemi on uusi niin se todennäköisesti on v.90 standardia oleva modeemi, jonka siirto nopeus on yleensä n. 48000 baudia internetistä koneelle päin ja n. 31800 baudia tietokoneelta internettiin.

      Baudi mies

    • katso
    • tietoa

      Baudi (baud) oli aikaisemmin yleisesti käytetty tiedonsiirtonopeuden mittauksen yksikkö, kunnes tarkempi bps (bits per second, bittiä sekunnissa) -termi syrjäytti sen.
      Nykyisin on yleisimmin käytössä jo kilo bits per second

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      183
      13718
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4960
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      156
      3734
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2863
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1811
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1707
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe