Epäilyttävää

Kannattaako sellaiselta firmalta tilata yleensä työtä, joka ei anna tekemälleen mitään takuuta?

Itse ainakin ihmettelisin moista.
6461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

asianajotoimisto ei anna takuuta työstään....

Äänestä

Ne ns. takuut on lähinnä myynninedistämistä maallikoille jotka ei ymmärrä kuvioita. Ostajan kannalta niiden hyödyllisyys on lähinnä turvallisuudentunne kysymykset. Jos ne sitä tunnetta vahvistaa niin kannattaa ilman muuta ottaa siltä takuufirmalta..

Äänestä

Antamalla esim. vuoden takuun jollekin tuotteelle, voidaan hämätä kuluttajaa uskomaan, että jos tuote hajoaa sen jälkeen, niin se on kuluttajan omalla vastuulla. Samoin takuuehdoissa usein rajataan, mikä vika kuuluu takuun piiriin.

Tuotevastuulaki ja kuluttajansuojalaki (koskee myös palveluja) antaa paljon paremman turvan kuluttajalle kuin nämä hämäämistakuut.

Äänestä
  • Ei ihan noinkaan vaikkei paljon muutenkaan. Takuu ei rajoita eikä vähennä tuotteen tai palvelun virhevastuuta.
    Takuu on siis antajansa VAPAAEHTOINEN lisävakuus. Sen sisältöä voi jossakin määrin kohtuu syistä rajoittaa. Esim. ei ole kohtuullista vaatia takuu korjausta asiasta jota on käytetty vastoin tuotteen käyttötarkoitusta,tai käyttöohjeita. Myöskin normaali kuluminen on täysin hyväksyttävää sulkea takuiden ulkopuolelle. Ei ole kohtuullista vaatia uusia renkaita autoon kun vanhat meni "pilalle" 100000 km. jälkeen.

    Äänestä

Työnsä osaava ja itseensä luottava tekijä antaa takuun tekemälleen työlle on kyseessä sitten yritys tai yksittäinen tekijä.

Jos takuuta ei anneta niin tekijä ei luota edes itse tekemänsä työn lopputulokseen. Minä en ainakaan ostaisi sellaiselta tekijältä yhtään mitään.

Äänestä

antaa ja vaatia takuu.Unohda noi höpöhöpön jutut ja samoin sellaiset firmat jotka eivät anna takuuta. Takuu kannattaa vaatia esim pankkitalletuksena, siis sellaisena, että saat sen myöskin käyttöön jos ongelmia ilmaantuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jos ei takuita?! kirjoitti:

Kannattaako sellaiselta firmalta tilata yleensä työtä, joka ei anna tekemälleen mitään takuuta?

Itse ainakin ihmettelisin moista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu