puunajo

paljonka olette velottaneet puunajosta, traktori mettäkärriyhistelmällä. tuntihinta vai per mottia?
78665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

20 euroa tunti kun teitin oma palkka on viisi euroa niin koneelle jää 15 euroa tunnilta

Äänestä

yhdistyksen kertoa ajotaksan hinnan asiakkaalle , kun en itse niistä tiedä.
Kuidusta sain vitosen motilta alv.

Äänestä
  • Vitosen motti ja alvit päälle on minimi, mutta vain muutaman sadan metrin matkat sitten raskaimmat siirtoajot päälle 35 euroa ja alvit päälle. Aion korotella vielä muutamalla eurolla.

    Äänestä

  • liian halvalla kirjoitti:

    Vitosen motti ja alvit päälle on minimi, mutta vain muutaman sadan metrin matkat sitten raskaimmat siirtoajot päälle 35 euroa ja alvit päälle. Aion korotella vielä muutamalla eurolla.

    Puolituttu naapuri ajoi talven hankintapuut tienvarteen, n. 80 m3 kolmosta koivukuitua harvennukselta 400 m ajomatkalla.
    Kysyin hintaa vasta työn valmistuttua. Hänm arveli varovasti, että jos 4 e/m3(sisältää alv:n) olisi käypä taksa.

    Jos näillä taksoilla saa tulevaisuudessakin puut tienvarteen, niin omat ajovehkeet saavat ruostua rauhassa pihassa.

    Äänestä

  • Savolainen2 kirjoitti:

    Puolituttu naapuri ajoi talven hankintapuut tienvarteen, n. 80 m3 kolmosta koivukuitua harvennukselta 400 m ajomatkalla.
    Kysyin hintaa vasta työn valmistuttua. Hänm arveli varovasti, että jos 4 e/m3(sisältää alv:n) olisi käypä taksa.

    Jos näillä taksoilla saa tulevaisuudessakin puut tienvarteen, niin omat ajovehkeet saavat ruostua rauhassa pihassa.

    tutulle isännälle noin vaatimatonta summaa maksaa!
    Kyllä minimi ajotaksa 5m:n rangallekin on 5€ alv.
    Kolmemetristä kulkee kuormassa niin paljon vähemmän kuin vitosta, että pitäisi saada jo senkin vuoksi reilusti enemmän.

    Äänestä

3 metristä aivan turha ajaa jos vitonen kiinnolta jää taskuun.

Äänestä

Miten sitten hinnotellaan kun isäntä hakkaa hakevärkiksi itelle missä on 3-7m pitkää ja pätkää leppää ja kuusta ja kaikki siltäväliltä ohutta ja paksua. Ajoin itselle tuommosta seka sotkua laaniin, ajomatkaa kerty n:400m laskeskelin vaan ettei kyllä alle 40€/h kannata vieraalle ajaa tai muuten menee ---miinuksen puolelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


urbbo kirjoitti:

paljonka olette velottaneet puunajosta, traktori mettäkärriyhistelmällä. tuntihinta vai per mottia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu