Olin tänään elämäni ensimmäisessä munasolujen keräyksessä. Jotenkin olin toimenpiteeseen mennessä aivan rento enkä edes osannut jännittää. Ja täytyy sanoa niille joilla kyseinen homma edessä, että ainakin minulla toimenpiden ei sattunut yhtään. Jotain pientä tuikkimista vaan tuntui, hammaslääkärilläkin olo on tukalampaa! Oikeestaan se oli jopa miellyttävää...ja tällä tarkoitan sitä tunnetta, kun kipulääke vaikuttaa ja vaan leijailet siinä olossasi. Sain vielä kerran lisälääkitystä toimenpiteen aikana ja sitten heräämössä yhden kiputabletin. Nyt olotila on ihan ok, kunhan vaan makoilen sohvalla. Pienikin kävely kyllä tuntuu, munasarjat on vielä sen verran arat. Ei tekisi nyt mieli lenkille saatikka muutakaan duunia!
Noh, tuloksena saimme 14 munasolua ja huomenna mulle soitetaan, miten kävi hedelmöitymisen. Toivottavasti edes joku lähtee jakaantumaan, jotta pääsemme maanantaina siirtohommiin.
Sitten alkaa se kahden viikon piina...
Noh, tuloksena saimme 14 munasolua ja huomenna mulle soitetaan, miten kävi hedelmöitymisen. Toivottavasti edes joku lähtee jakaantumaan, jotta pääsemme maanantaina siirtohommiin.
Sitten alkaa se kahden viikon piina...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onnea hoitoon =)
Mulla ensimmäinen punktio oli kivuton, mutta toinen olikin jo kivulias. Heräämössä kiputbl? Meillä päin ei viedä heräämöön ja ei mulle mitään kiputbl. annettu =(
Varmaan eroja on eri hoitopaikoissa.
Toivottavasti saitte mahdollisimman monta hedelmöittynyttä. Ja siirtokelposta!
Mua kiinnostaisi kovin, montako teillä hedelmöittyi. Itelläni oli tänään keräys, ensimmäinen kerta minullekin. Saatiin niin lähellä sun määrää muniksia, 13 kpl. Huomenna saadaan sit tietää, miten meillä kävi. Hedelmöittyikö yhtään ja miten siitä sitten jaksavat eteenpäin.. jääkö siirrettävää.
Sulla ilmeisesti siirtokin jo ollut?