Walovoimalla olevaa 18-70mm/2.8 tai vastaavaa lasia. Ainakin 18-50mm löytyy, mutta saisi päästä pidemmällekin ja hintaa ei tarvitsisi olla yli 400€. Onko Tamron yleensä parempi kuin Sigma, mitä muuten mieltä tästä kamerasta, suljin ääni kuulostaa aika kovalta(en tiedä muista merkeistä)!
Tietoa kellään
3
1073
Vastaukset
- yhtälö
Valovoima yhdistettynä isoon polttovälialueeseen tekee objektiivista erittäin kalliin jos kuvan laatu halutaan säilyttää edes kohtuullisena. A200:n kuva on isohkoillakin herkkyyksillä varsin hyvä ja silloin tulee toimeen hiukan vaatimattomammallakin valovoimalla. Järjestelmäkameran ääni on aina kovempi kuin vaikkapa pokkarin joka käytännössä äänetön. Kuvaaja vielä kuulee naamassa kiinni olevan kameran äänen paljon voimakkaampana kuin ympärillä olevat henkilöt. Ääni ei ole normaaliympäristössä ongelma. On tietysti joitakin erityistilanteita joissa toivoisi kameran olevan täysin äänetön.
- Bysten
Järjestelmäkameran yksi etu on vaihdettavat objektiivit, niinpä joku 18-50 mm zoomi käy hyvin jokapaikanlasista. Mitä tulee Tamronin ja Sigman keskinäiseen paremmuuteen, sanoosin ja uskoosin (suora lainaus Mietaan Jussilta) että molemmat tekevät nykyään pääasiassa hyviä objektiiveja, erot ovat minimaalisia, nähtävissä vain testeissä ja kuvattaessa tasaista pintaa (missä on kuvassa kaikki elementit samassa tasossa; paitsi jos kuvaat kohtisuoraan tiiliseinää...), joten osta mikä tuntuu käteen paremmalta. Mutta tosiaan: 18 - 50, 70-300, näillä kahdella pääsee tosi pitkälle. Ja ettei totuus unohtuisi, Sonyn kitti 18-70 on kelpo vehje. Turha on peiliä syyttää jos naama on vino. Sanoo nimimerkki, jolla on hyllyssä: Minolta 24/2,8, Minolta 50/2,8 macro, Sigma 105/2,8 macro, Minolta 18-70 zoomi, Minolta 35-70/3,5-4,5 zoom, Sigma 70-300/4,5-5,6 APO, Minolta 70-210/4 "Beercan", Minolta 80-200/2,8 APO G, Sigma APO 1,4X TC, Kenko PRO 300DG 2X TC, Soligor 12-20-36 mm loittorengassarja. Ai niin, meinas unohtua Tamronin 28-75mm/2,8 XR Di LD Aspherical (IF)linssi (kumma etteivät keksineet enää lisää merkintöjä), mutta siitä huolimatta kelvollinen lasi. Entä mitkä noista ovat hyviä ja mitkä huonoja? Puolet on loistavia, loput erinomaisia tai muuten vaan hyviä. Ensin kannattaa opetella kuvaamaan ja sen jälkeen varusteita keräämään.
Entä mitä tekee moisella arsenaalilla? Kerää pölyä. Satsaa kahteen zoomiin, ehkä yhteen makroon tai pitkään teleen kuvausmieltymystesi mukaan ja kuvaa, kuvaa ja taas kuvaa. Jossain vaiheessa saat mieleisiäsi kuvia. Katso myös muiden ottamia kuvia ja analysoi niitä, miksi ovat päässeet lehtien sivuille tai palkittu kilpailuissa. Jos taas tahdot vain näppäillä keverista bilekuvia, osta pieni pokkari. Kamera tarpeen mukaan! Ja lopuksi: Kärsivällisyyttä!
- Miguel1983
Lähin ehkä tuolla vaatimuksella ompi Sigma 18-70 f2.8-4.5 ja käytettynä noita liikkuu reilulla 200 euolla.
Huomattavasti terävämpi kuin tuo kitti 18-70, etenkin reunapiirot hitusen himmenttynä. Ns. third party linssien kuten Sigman, Tamronin kaa laatuheittoja ompi enempi, joten se kandee testata ekaksi.
Kiinteä 50 millinen F1.7 valovoimalla voisi olla kenties seuraava objektiivi, alle satasella noita liikkuu käytettynä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971483- 2091438
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59970Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31959Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K50737Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut4673Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉53672En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40656Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.34650