Minua on jo jonkin aikaa kiehtonut ajatus täydellisti varustetusta Ladasta. Ikäänkuin "Susi lampaan vaatteissa"! Miten onnistuisi käytännössä laittaa uudenmalliseen farmariladaan ilmastointi (vai saako sen tehdasasennuksena?). Vakionopeussäädin lienee helppo juttu. Automaattivaihteistoa ko. merkkiin ei taida saada kohtuullisesti mitenkään? Entäs jos vaihtaisi koko moottoripaketin esim. Toyota Yariksessa käytettyyn 1,5 litraiseen? Se olisi ainakin moderni ja hyvä moottori! Miten hyvin tällaisen auton äänieristyksen saisi mersun tasolle? Muutostöiden jälkeen olisi mukavaa pyytää Ladaa moittivia koeajolle ja siinä sitä sitten ihmeteltäisiin!
Ladan varustelusta
4
250
Vastaukset
- harrastaja
Olen itse eristänyt ladan ja sanotaan että ääni putosi nissanin tasolle. Mersuun on vielä matkaa mutta parempi sekin. Ruiskutin lattiaan äänieristysmassaa ja liimasin sen päälle bitumimattoa. Laitoin bitumimaton palat myös ovien sisäpuolelle. Oventiivisteet vaihdoin paremmin pitäviin malleihin ja kaikki tulipellistä läpi tulevat tiivistin silikonilla.
Takaluukun ja takapenkin välinen alue täytyi myös vaimentaa ja vaihdoin takaluukun tiivisteen, ja koska verhoilin luukun kokonaan niin verhoilun alle oli hyvä piilottaa eristeitä.
Ladaa tuotiin Suomeen muutamia varustettuna Opelin automaatilla. Pääsin ajamaan yhtä ja se ei tosiaankaan ollut nautinto. Sattui sammumaan ylämäkeen ja vaihteet ei toimineet niinkuin pitäisi. Eli jos automaattia harkitset niin muutoskatsasta auto fiatin 2000tc:llä ja laita perään kervoletin TH-350. Ei vaadi paljoa sovittelua ja oli lisävarusteena mm. Fiat Argentassa. Moottorin ja vaihdelaatikon kannakkeita sekä vaihdekepin reikää joutuu muokkaamaan ja kardaanin teettämään (tai sitten tekee itse (ladan takaosa ja jenkistä etuosa).
Vakionopeussäätimiä on myyty ihan bolt-on ratkaisuna. Pari johtoa ohjeiden mukaisesti sinne sun tänne ja ruuvit kiinni. Ostin tällaisen fiattiin ja toimi hyvin.
Ilmastointi ei ole vaikea juttu kun menet ja otat jostain autosta ilmastoinnin. Sitten otat lattarautaa ja teet kannakkeet kompuralle. Sen jälkeen vaan vähän pitempi remmi laturille ja kompura tähän väliin. Voila!
Sitten vedät putket ja loppu onkin ruuvailemista ja sovittelemista josta seuraa usein hermojen kiristyminen. Jos on tupakkamiehiä kannattaa varata vähintään 3 askia/päivä.- Pate
Kuulostaa helpolta näin kuultuna! Projektissahan ei ole mitään järkeä, mutta olisi se mielenkiintoinen. Minulla on jopa autoharrastajakaveri ja paikkakin löytyy. Pitää alkaa houkutella kaveria mukaan. Tosin hänellä on nyt työn alla Lancia Beta Coupe-raato ja voipi olla, että Lada ei saa vastakaikua.
Lada 110 STW on niin ruma, että se on kaunis! - lada 110 eco
Itsellänikin on ollut suunnitelmissa tehdä 110:stä modernisoitu konseptiauto. Eli suunnitelmissa laittaa helmiäismustaan ladaan opel astra 1.6 eco-moottori ja jatkoksi automaatti. Sisälle astran ja ladan kojetauluista risteytetty versio, vakioistuimiin musta alcantara-verhoilu, 15"renkaat, ABS-jarrut, uusi maski ja puskurit ym. Ei siis mikään tuning-auto, vaan sellainen, joka saattaisi 5-vuoden päästä tulla ladan tehtaalta, kun yhteistyö GM:n kanssa laajenee.
- Kartsa
lada 110 eco kirjoitti:
Itsellänikin on ollut suunnitelmissa tehdä 110:stä modernisoitu konseptiauto. Eli suunnitelmissa laittaa helmiäismustaan ladaan opel astra 1.6 eco-moottori ja jatkoksi automaatti. Sisälle astran ja ladan kojetauluista risteytetty versio, vakioistuimiin musta alcantara-verhoilu, 15"renkaat, ABS-jarrut, uusi maski ja puskurit ym. Ei siis mikään tuning-auto, vaan sellainen, joka saattaisi 5-vuoden päästä tulla ladan tehtaalta, kun yhteistyö GM:n kanssa laajenee.
Siis haluat LADAn jossa on OPELin moottori?
Miksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016409
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h824905Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1043169Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262215Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191606Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?941181Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3381175Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311086- 48864