Onkohan miten yleitä että morsiammella olisi ainoastaan yksi sormus naimisiin menon jälkeen.
Yleensä katsotaan että nainen on naimisissa jos nimettömässä on 2 sormusta.
Itse haluaisn sormeeni yhden leveämmän sormuksen.
Kihlasormus sormessa jo on.
Mielipiteitä
5
1197
Vastaukset
- Rouva O
Me ei hankittu ollenkaan kihlasormuksia. Meillä on kummallakin vain vihkisormus (sellainen leveämpi).
- ---
Minullekin jää sormeen vain yksi sormus. Kihlasormus toimii myös vihkisormuksena ja siihen lisätään vain kaiverrus. Mielestäni tämä yksi sormus yksinään on kauniimpi kuin toisen sormuksen kanssa.
Myös äidilläni on vain yksi sormus nimettömässä, leveämpi kuin minulla. - .......
Ei ole mitään SÄÄNTÖÄ pitäisikö sormuksia olla yksi vai kaksi. Jokainen päättää itse. Usealla saattaa olla kihlasormuksena kultainen sormus mutta sitten on myöhemmin mieltynyt valkokultaan joten valitsee valkokultaisen vihkisormuksen ja kultainen jää pois käytöstä. Itse käytän kahta sormusta koska myös kihlasormuksessa on timantteja, samoin kun vihkisormuksessa niin ovat näyttävä yhdistelmä kaksin :) ..ja enkä tottapuhuen raski edes luopua toisesta
- Mip
Yx vaihtoehtohan olis vihkisormuksen liittäminen kihlasormukseen, näin saisit yhden leveän sormuksen. Kultasepät tekee tämmöisiäkin juttuja, tosi kätevää, ja kaunista. :) Esim. http://www.vihkisormus.com/index.php?ID=6896 löytyy kuva semmosesta tapauksesta.
- Samitsu
Meillä kultaseppä tinasi kihla- ja vihkisormuksen yhteen samalla kertaa kun teki kaiverrukset. Hintakaan ei ollut paha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481868Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu116944Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654