Mistä saa ostettua etukäteen liput Eiffelin torniin, Notre Dameen, Louvreen jne., jotta ei tarvitse jonottaa lippuja joka paikassa ja pääsisi jonon ohi ? Kuinka paljon esim. näihin paikkoihin maksaa ?
Tiedätkö muiden kiinnostavien paikkojen sisäänpääsymaksun hinnan ?
Vai onko joku kortti, joka käy moniin turistipaikoista ja paljonko sellainen maksaa, mistä sen saa ostettua ?
lipulla jonon ohi
7
2290
Vastaukset
- katso täältä:
http://www.parisinfo.com/
Jos et osaa ranskaa, voit vaihtaa kielen englanniksi vasemmalta ylhäältä.
Näiltä sivuilta löytyy Pariisin nähtävyydet aukioloaikoineen ja sisäänpääsymaksuineen.
Hyvää matkaa Pariisiin. - Useasti Pariisissa
Notre Dameen et tarvitse pääsylippua, jollet mene erikoisnäyttelyyn,jonne ei ole jonoa.
Etukäteislippu ei poista jonotusta. Esim. d´Orsayhyn kannattaa mennä heti avaamisaikaan. - ...........
http://www.ratp.info/touristes/index.php?langue=en
tuolla on kanssa kaikenlaista tietoa esim. liikenneyhteyksistä ja paikoista josta voi ostaa lippuja. Siellä sivun vasemmassa reunassa on se Louvre ticket- linkki, niitä lippujamuistaakseni sai ostaa tietyiltä metroasemilta..se lukee siellä jossain. :) - liput jonotukseen
Etpä pääse kovin paljon etuilemaan vaikka lipun ennakkoon ostaisitkin. Louvreen jonotat turvatarkastukseen ja Eiffelissä hissiin. Notre Dameen pääsee ilmaiseksi.
Osin oikein, mutta joissakin nähtävyyksissä, kuten ainakin Louvre ja Versailles on erikseen jonot lippunsa ennakkoon ostaneille. Versaillesissa voitti kesäkuussa reilun tunnin, kun meni Museopassilla ja Louvressa muutaman kymmenen minuuttia.
Ainoa keino Eiffel-tornissa ohittaa jono ollee ruokailu Vernessä. Ravintolalla on oma hissi. Ei kovin halpaa lystiä :-) ja vaatii pöytävarauksen ennakkoon.
http://www.lejulesverne-paris.com/- dec
KPy kirjoitti:
Osin oikein, mutta joissakin nähtävyyksissä, kuten ainakin Louvre ja Versailles on erikseen jonot lippunsa ennakkoon ostaneille. Versaillesissa voitti kesäkuussa reilun tunnin, kun meni Museopassilla ja Louvressa muutaman kymmenen minuuttia.
Ainoa keino Eiffel-tornissa ohittaa jono ollee ruokailu Vernessä. Ravintolalla on oma hissi. Ei kovin halpaa lystiä :-) ja vaatii pöytävarauksen ennakkoon.
http://www.lejulesverne-paris.com/Voiko Versaillesiin hankkia muuta lippua kuin Museopassia ennakkoon?
- Versailsiin menijöille
dec kirjoitti:
Voiko Versaillesiin hankkia muuta lippua kuin Museopassia ennakkoon?
Tuleekohan tämä vastaus liian myöhään?
Pariisissa juna-aseman lipunmyyjä tarjosi luukultaan matkalipun lisäksi pääsylippua Versailsiin, ostimme siitä. Meidän edessämme oleva pariskunta ei ostanut, ja joutui piiitkään jonoon museon pihalla. Me käveltiin vaan pihan poikki linnamuseoon tyytyväisenä liput taskuissamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1132435- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271830- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169