Mimmonen puu on raita, entä paju? Kannattaako käyttää poltoopuuna (ilmasta tavaraa). Onko käyttöä esim. metsäteollisuudessa.
räiskyvä lehtipuu
8
3942
Vastaukset
- kansalliskaarti
Siinähän nuo muitten seassa menee.. EI mulla ainakaan ole pahemmin räiskynyt, tosin leivinuunissa polttelen enkä takassa. Samallalailla palaa kun muutkin.
- Metsuri...
Raita on hyvä puu mutta ei kuiva ellei halkaise. ja hidas kuivamaan. paju kuivaa nopeemmin jo pelkällä aisauksella
- räiskyy
Metsuri... kirjoitti:
Raita on hyvä puu mutta ei kuiva ellei halkaise. ja hidas kuivamaan. paju kuivaa nopeemmin jo pelkällä aisauksella
kans.
- mikään..
muu räisky kun kuusi se on taas makuasia mistä tykkää,minä ainakin tykkään kun takassa räiskyy.
raita räiskyy, muuten ihan hyvä polttopuu. Haapa ei ole niinkään hyvä, mun kokemuksen mukaan siitä ei tule kunnollista hiillustaa mikä sen takan lopulta lämmittää.
- kannattaa polttopuuna
itse olen polttanut pajua paljon. Koivun jälkeen tehokkain lämmityspuu.
Raita tosiaan hiukan sitkaanpaa kuivamaan.
Metsäteollisuudessa näillä ei ole käyttöä. Puusepät tekevät joskus jotain piironkeja raidasta. Silloin pitää olla aika kookasta tavaraa. Tahtoo olla niin ettei näillä erikoispuilla kysyntä ja tarjonta oikein kohtaa.- P.Ölvästi
vuosia sitten, mutta ongelma oli, että erät oli pieniä keräillä ja kysyntää kyllä oli, mutta maksuhalukkuutta ei. Sittemmin ne on kaikki lähetetty keskieurooppaan sahattuna, höylättynä tai jopa mittaan työstettyinä aihioina. Siellä riittää maksuhalukkuutta, kunhan laatu ja toimitusajat ovat sitä mitä kauppaa tehdessä sovitaan. Yksi merikontillinen valmiita puusepänaihioita oli aina vakuutettu melkoisesta summasta, ihan vinkkinä vaan kiinnostuneille.
No, me kuitenkin luovuttiin koko bisneksestä, kun se oli liikaa työllistävää ja loppujen lopuksi kuitenkin nappikauppaa (raaka-aineen puute). Myytiin sitten toiminta yhdelle puu alan yrittäjälle, joka on tietääkseni jatkanut sitä tähän päivään asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1022829Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1412022IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl591982Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al341664- 941610
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t281554- 1411314
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4161113kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!211039Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa2571019