että gradun tekeminen ahdistaa niin paljon, että tarvitsisi ammattiapua?
mistä tietää
huolestunut!
3903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
olla erilaisia fyysisiä ja psyykkisiä oireita. Tässä muutamia: rintakipu, sydämentykytys, vatsavaivat, lihaskivut, hengenahdistus, pistely ja puutuminen, huimaus sekä tihentynyt virtsaamisen tarve, unihäiriöt, väsymys, keskittymisvaikeudet, ärtyisyys, "pinnan" kireys, säpsähtely ja seksuaalinen haluttomuus.
On luonnollista, että niin iso ja tärkeä työ kuin gradu ahdistaa. Se kuuluu kuvaan. Mutta kun et enää jaksa elää oireittesi kanssa, hankkiudu hoitoon.
Itselläni graduahdistukseen auttoi parhaiten se, että rupesin tekemään gradua. Kun sai sivun tai pari kirjoitettua, saattoi panna työn joksikin aikaa hyvin omintunnoin syrjään ja tehdä jotakin ihan muuta.
Kaikista kamalin olo on silloin, kun tietää että gradua olisi tehtävä. On totta, että sen tekeminen (edes vähän) helpottaa. Silloin voi olla tyytyväinen itseensä. Itse tein kokonaisia työpäiviä graduni parissa, illalla sitten yritin rentoutua ja tein jotain mikä vei ajatukset siitä pois: esimerkiksi kuuntelin mieleistäni musiikkia. Ajattelin, että graduvaihe on vain yksi elämän vaihe, että keskityn siihen nyt että voin lomailla sitten myöhemmin. Kyllä se kunnian kukko vielä laulaa!!! Jälkikäteen kiität itseäsi.
Nimimerkki: Pieni loppukiri kannattaa aina.
Eihän tämä ihan vastaa alkup. kysymykseen mutta...
Itse otin gradun tekoni ihan vaan työnä. Muita kursseja kun ei enää ollut, joten tein sitä vaan niin kuin työtä tekisin, arkipäivinä ja päiväs aikaan ja valmistahan siitä tuli. Ja pidin mielessä senkin, että vaikka se on GRADU, niin graduhan se silti vain on. Elämässä on paljon suurempia ja tärkeämpikin asioita kuin yksi lopputyö noin niin kuin oikeasti.