kuntoutustuki saman suuruinen, kuin tämä sairaspäiväraha?
onko sairaspäivärahan
jälkeen tuleva
81368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ole,kuntoutustuki yhtä paljon kuin työkyvyttömyyseläkkeesi,ovat riippuvaisia syntymävuodesta ja työhistoriasta.
Yleensä sairauspäiväraha on huomattavasti suurempi kuin kuntoustuki. Jos eläkettä ei vielä ole ehtinyt kertymään paljon, niin kuntoutustuki on n. 800€/kk ja osan siitä maksaa Kela.
...esm. Minulle myönnettiin vihdoin kuntoutustuki 1.8.06 alkaneen työkyvötömyyden takia...Ensin tietysti kesti toista vuotta kun se myönnettiin (bumerangina tuli takaisin kaksi kertaa!).
Vasta nyt maaliskuussa-08 sain ensimmäisen ko.tuen(vähennettynä kelan 300pvä:n sairauspvärahat sekä liitosta saamani työttömyyskorvauksen) ja se on OSATYÖKYVYTTÖMYYSELÄKEEN SUURUINEN...eli puolet kokoaikaiseläkkeestä....ja suuresta summasta ei puhuta...alle 400€/kk - vero%.
Liiton päiviä on vielä jäljellä n.3,5kk:n ajaksi.Ja nehän luonollisesti puolittuivat myös.
Ja tämä kunt.tuki on tällä hetkellä vain 31.7.08 asti myönnetty.
Joten jatkohakemusta lähetettävä pikapuoliin ja lausuntoa omalta reumatologiltani.
ps. Kela:sta en saa mitään!
Miten sen kanssa elää 188 602 200= vuokra 1005
kelan sivuilla olevien laskureiden mukaan, kuntoutustuki on saman suuruinen, kuin sairaspäiväraha. tällä palstalla joku sanoin, että kuntoutustuki on saman suuruinen, kuin sen jälkeen alkava työkyvyttömyyseläke. itsekin olen ajatellut, että sairaspäiväraha on suurempi aina, mutta kelan sivuilla olevat laskurit väittävät muuta.
oli ainakin saman suuruinen kun nyt saamani työkyvyttömyyseläke sairaspäiväraha oli paljon suurempi minun kohdalla.
kaikilla on.Jos ollut työelämässä on sairauspäivä raha pyöreästi 70% palkasta eläke taas 40-50%
oli suunnilleen sama kuin sairauspäiväraha, Takana on kyllä 37- vuoden työhistoria, joka näköjään oli huomioitu.