Äskön olin tuolla pihalla haravoimassa ja siistimässä pähkinäpuun alustaa, jotta sinne voisin uuden aitauksen (jossa katto puusta) rakentaa kaneilleni-..Mutta yhtäkkiä tajuan että voinko ylipäätänsä sinne rakentaa aitausta x)????Onko kanit allergisia pähkinöille?? Jos häkin katto olisi vaneria se varmasti hiukan estäisi pähkinöiden putoamista aitaukseen, mutta kyllä sinne hiukan väkisinkin menisi..Nyt vastauksia kiireesti..:) kiitos:D
pähkinäpuu
nopee..-
3464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nii voiko sen kanin aitauksen rakentaa pähkinäpuun alle??..Ei siihen tulekkaa puukattoa..:/ Ja ne pähkinät putoaa vasta syksyllä sieltä puusta?? Se puu on muutenki toosi iso ja nyt ne alaoksat on siistitty, se näyttää musta tosi hienolt.. Ja onko ne ees vaarallisia kanille?? Nyt vastauksia..-kiitos- =)
Mun mielestä pähkinät ei kuulu kanin ruokavalioon... ainakaan kun hyvin harvoin. Ne ovat paljon rasvaa ja proteiinia sisältäviä.
Kani on kasvissyöjä. Orava syö pähkinöitä ja siemeniä, ei ruohoa ja kasveja, kuten kani.
Et niinkus kanilla ei oo jyrsijän ruoansulatusta, vaikka monet niin luulevat valitettavasti.
Mut tää on vaan maallikon mielipide.
vasta myöhään syksyllä ja oravat ovat jo ehtineet ne kerätä talteen.Eikä edes varmaan paljon tule pähkinöitä.Joten ei huolta varmaan ole,ehdit kyllä kerätä niitä poiskin.Laita vaan häkki,on varmaan ihana maja puun alla:)