lautamiespäivät

paavo..

pidettiin tänään. Järjestön puheenjohtaja perusteli lautamiesten tarvetta niin että useampi silmäpari näkee enemmäin kuin yksi ja näin taataan ettei syytön joudu vankilaan. Sääliksi kävi.

5

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todella

      Kummallista. Jokaiseen muuhun ammattiin vaaditaan vaikka minkälaiset tutkinnot ja monien vuosien koulutus, mutta tuomariksi ihmisiä tuomitsemaan otetaan kadulta väkeä, joka tuskin koskaan on lakikijaa edes avannut.

      • edes kelpaa

        lainoppinut, koska juju on siinä.
        Lue vaikka tämän päivän hesari.

        Tavallisen tietämätön pulliainen se vaan jaksaa arvostella.


      • niku..
        edes kelpaa kirjoitti:

        lainoppinut, koska juju on siinä.
        Lue vaikka tämän päivän hesari.

        Tavallisen tietämätön pulliainen se vaan jaksaa arvostella.

        niillä lautamieheillä on ? Hesarin juttu oli naurettava. Mikä on se maalais- tai kaupunkilaisjärki, jota he edustavat ? Näytön arviointikin on juridista toimintaa. Ei maallikko ymmärrä mikä on tuomitsemiskynnyksen edellyttävä näyttö. Rangaistuksesta puhumattakaan. Sen verran on kokemusta niistä hommista että voin sanoa, että kyllä lautamiehet ovat tuomarille todellinen kivireki vetää perässä.


      • hämmästeli
        edes kelpaa kirjoitti:

        lainoppinut, koska juju on siinä.
        Lue vaikka tämän päivän hesari.

        Tavallisen tietämätön pulliainen se vaan jaksaa arvostella.

        että on esitetty oiken jääviysväitteitä lautamiehesta. Kukahan niitä esitti, ettei vaan ollut kyseisen lehden pääkirjoituksessa pari viikkoa sitten. Ansiokas pääkirjoitus muuten.


      • hämmästeli kirjoitti:

        että on esitetty oiken jääviysväitteitä lautamiehesta. Kukahan niitä esitti, ettei vaan ollut kyseisen lehden pääkirjoituksessa pari viikkoa sitten. Ansiokas pääkirjoitus muuten.

        UUTINEN HESARIN 2. SIVULLA 8.3.08: "PÄÄOPPOSITIOPUOLUEEN AKTIIVINEN,NÄKYVÄ VAIKUTTAJA,SDP:N HELSINGIN PIIRIN VARAPUHEENJOHTAJA,PUOLUEESSAAN AKTIIVINEN KESKUSTELIJA RISTO KOLANEN ÄÄNESTI VAPAUTTAVAN KANNAN PUOLESTA." ÄSKEN RUUSUS-VANHAS-KÄRÄJILLÄ.

        TUO OLI TÄYSIN EPÄREILUA! EI LAINKAAN KUNNON MIEHEN KÄYTÖSTÄ! KOLASEN RIPAN OLIS EHDOTTOMASTI PITÄNYT YMMÄRTÄÄ JÄÄVÄTÄ ITSENSÄ POIS TUOSTA ISTUNNOSTA. VAIKKA HÄNELLE AINUTLAATUINEN TILAISUUS KUINKAKIN KUTKUTTAVA,PUOLUEPUKARILLE SUORASTAAN HOUKUTTAVA OLIKIN.

        NOIN LEPSU LAINKÄYTTÖ, LAUTAMIESKUNNIAAKIN JA ARVOSTUSTA PAHOIN KAVENTAVA KÄYTÄNTÖ EI SAA ENÄÄ JATKUA! TUOLLAISIIN TILANTEISIIN ON SAATAVA PYSYVÄ JA PITÄVÄ STOPPI. JO PUOLUEIDEN JOHDONKIN TOIMESTA.

        MITÄ MIETTII ASIASTA AVUSTAJINEEN T. BRAX?

        RUUSUSELLE PIENET SAKOT SALLINUT OISIN,KIRJAN KUSTANTAJALLE KAKSIN VERROIN. JA MASALLE MUUTAMAT TORUT VASTAISEN VARALLE VAROMATTOMUUDESTA SEKÄ "SINISILMÄISYYDESTÄ".

        MUUTOIN KOKO MOINEN JUPAKKA SINÄLLÄÄN ON JONNIIJ JOUTAVAA VÖYHKÄÄMISTÄ OLLUT. PAINOMUSTEENKIN PAHOIN PITELYÄ SEKÄ SELLULOOSAN SURUTOINTA TUHLAAMISTA. ...k mikko...ltmies vuosien takaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7433
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4690
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4628
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4140
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      71
      4127
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3629
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3035
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2752
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1950
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1695
    Aihe