Hyviä vinkkejä. täytyy olla parempikin keino mitata kuorman korkeus kuin rullamitta. Veemäinen homma yksin värkätä rullamitan kans tuulessa tehtaan pihassa. Onko olemassa esim. jotain tankoja jolla sais luotettavasti mitattua kuorman korkeuden??
Ylikorkea
6
3506
Vastaukset
- EKL-mies
Niinsanottu "saitta". Jos olet palkollinen, niin nakita autoilija askartelemaan sellainen.
- Noinn
En mä ainakaan kehtais palkollisena pyytää isäntää tekemään moista keppiä mulle, jonka osaa/pystyy ihan itsekin tekemään.
- lavettikuski76
On olemassa vähän helpompikin tapa kuin rullamitan kanssa tuulessa heiluminen:-) ja saa hieman luotettavamman tuloksen. Se on sellainen hieman teleskooppiongen näköinen keppi, johon on naitettu rullamitta sisälle. Hintaa sillä jonkin verran on, mutta jos säästää edes yhden siltaan ajon, niin varmasti haukkuu hintansa takaisen heti moninverroin.
- Nimetön
Kysymykseen liittyen, osaako joku kertoa mistä saa kartat joissa on alikulkupaikkojen korkeudet / reitit ? Joskus muistan nähneeni tällaisia ja oli tehty valmiiksi reittejä isoimpien kaupunkien välillä eri korkeuksille. Osaako joku sanoa onko tätä tietoa saatavissa sähköisessä muodossa tai johonkin karttapalveluun tai jopa navigaattoriin yhdistettynä ?
- m.u.t.t.a
itse ajan betoni elementtejä pohjosesta helsinkiin ja en kyllä uskaltas luottaa mihinkään navigaattorin silta korkeuksiin jos semmonen ohjelma on.
- lavettikuski76
Ei sellaisia oikeastaan ole. On olemassa tiehallinnolta tilattava ns. yleislupa 5 metriin saakka, tosin hieman vaikeaselkoinen jos ei kuljetuslupiin ole tutustunut. Ainakin lavettipuolella käytäntö on tilata miltei joka kuljetukselle oma lupa, mutta yleensä se on samalla myös lupa korotetuille painoilleja kulkee hieman eri reittejä kuin pelkkä korkean lupa. Jotkut saattomiehet ovat nähneet todella kovan vaivan ja käyneet mittaamassa monet sillat jotka ovat todennäköisillä kulkureiteillä ja nämä mittaustulokset on kirjattu karttaohjelmiin tai muihin muistiinpanoihin. Mutta arvata saattaa, etteivät ole kovin halukkaita antamaan tietojaan ainakaan ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27117593Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19112503Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736222MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny345168Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään775048Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.574184Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja513773Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003712NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun673496Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463169