Mitä oireita hometalossa?

jjgjgjg

Te jotka asutte/olette asuneet hometalossa, mitä oireita teille on tullut? Onko oireet lähinnä hengitystieongelmia vai iho-oireita, vai jotain muuta?

7

1303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie vaan

      ... ensin alkoi sairastelu, poskiontelontulehdus ja keuhkoputken tulehdus jatkuvaa, päätä särki, lihaksia särki, sitten alkoi tulla hengenahdistuskohtauksia, silmät vuoti, ihottumaa,
      jatkuva väsymys yms.

      Jos menen paikkaan, jossa hometta on, pahinta on tuo hengenahdistaminen. Tuntuu ettei saa henkeä ja silmät vuotavat.

    • altistus

      Lapsilla: vatsaoireita, vaikea, jopa viikoittain sairaalakäyntejä osastohoitojaksoja vaativa astma, vaikeahoitoisia ihottumia, sepsis ( = verenmyrkytys, joka vei viikoksi teholle), verenkuvan muutokset, allergiat, väsymys, keskittymisvaikeudet, säryt, kivut ja kootukset, tukkoisuus, poskiontelotulehdukset (kitarisat leikattiin, ei apua) jne.

      Aikuisilla: vatsavaivoja, verenkuvan muutoksia, jatkuvia tulehdustauteja, nivelkipuja, päänsärkyä, näköhäiriöitä, epätodellista oloa (kuin olisi "veden alla", johtuu sienten ja homeiden tuottamista toksiineista, myrkyistä), kolmoishermosärkyä, hengityskapasiteetin alenemaa, astma, ihottumia etenkin näkyvillä alueilla (kasvot, kädet) jne.

      Eräät kasvustot aiheuttavat syöpää erityksellään radonsäteilyn tavoin. Jotkut homesairaudet (astma, hermovauriot jne.) eivät parane välttämättä koskaan vaikka sairaasta asuinympäristöstä päästäisiin pois).

      Meillä sädesientä ja tyypilliset kosteusvaurio-mikrobit jylläsivät. Jylläävät yhä, mutta nyt asutaan evakossa.

      • Oletteko evakossa odottamassa tuloksia, käräjiä, sovintoa vai korjausta?

        Meillä oli käräjät helmikuussa, voitto tuli, kaupan purku!! Voi olla että mennään hoviin, mutta erävoitto kuitenkin. Jos haluat, niin laitappa lisää tietoa ja sillee niin voisin kertoa enemmänkin. Ja kuulisin todella mielelläni teidän perheen tarinan!

        p.s. evakossa liki 2v oltu ja ollaan yhä.


    • listaa
    • oli:

      keuhkoverenvuotoa, mustelmia, ripulia, oksennusta, nivelsärkyä, hengitysvaikeuksia ja ihottumaa.

    • kuukauden kokemuksella

      Lapsella atooppisen ihottuman voimakas paheneminen. Aikaisemmin ihoon kuivat läikät vain talvella kuivaan aikaan, nyt kesällä niin paha, ettei voiteista apua. Aikuisilla ihon ja silmien kutinaa. Evakkoon lähdettiin remontin yhteydessä löytyneen silmin nähtävän kasvuston paljastuttua ja takaisin ei olla palattu. Lapsen iho parani muutamassa päivässä. Näytteistä löytyi sädesientä ja liuta eri homelajeja.

    • ..k

      nenä vuotaa, atooppinen ihottuma ja allergiat pahentuneet..väsymystä, hajuaistin menetys..tukkoinen olo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7690
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5532
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4748
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4703
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      71
      3441
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2778
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2467
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2418
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2382
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2254
    Aihe