Mitä oireita hometalossa?

jjgjgjg

Te jotka asutte/olette asuneet hometalossa, mitä oireita teille on tullut? Onko oireet lähinnä hengitystieongelmia vai iho-oireita, vai jotain muuta?

7

1329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie vaan

      ... ensin alkoi sairastelu, poskiontelontulehdus ja keuhkoputken tulehdus jatkuvaa, päätä särki, lihaksia särki, sitten alkoi tulla hengenahdistuskohtauksia, silmät vuoti, ihottumaa,
      jatkuva väsymys yms.

      Jos menen paikkaan, jossa hometta on, pahinta on tuo hengenahdistaminen. Tuntuu ettei saa henkeä ja silmät vuotavat.

    • altistus

      Lapsilla: vatsaoireita, vaikea, jopa viikoittain sairaalakäyntejä osastohoitojaksoja vaativa astma, vaikeahoitoisia ihottumia, sepsis ( = verenmyrkytys, joka vei viikoksi teholle), verenkuvan muutokset, allergiat, väsymys, keskittymisvaikeudet, säryt, kivut ja kootukset, tukkoisuus, poskiontelotulehdukset (kitarisat leikattiin, ei apua) jne.

      Aikuisilla: vatsavaivoja, verenkuvan muutoksia, jatkuvia tulehdustauteja, nivelkipuja, päänsärkyä, näköhäiriöitä, epätodellista oloa (kuin olisi "veden alla", johtuu sienten ja homeiden tuottamista toksiineista, myrkyistä), kolmoishermosärkyä, hengityskapasiteetin alenemaa, astma, ihottumia etenkin näkyvillä alueilla (kasvot, kädet) jne.

      Eräät kasvustot aiheuttavat syöpää erityksellään radonsäteilyn tavoin. Jotkut homesairaudet (astma, hermovauriot jne.) eivät parane välttämättä koskaan vaikka sairaasta asuinympäristöstä päästäisiin pois).

      Meillä sädesientä ja tyypilliset kosteusvaurio-mikrobit jylläsivät. Jylläävät yhä, mutta nyt asutaan evakossa.

      • Oletteko evakossa odottamassa tuloksia, käräjiä, sovintoa vai korjausta?

        Meillä oli käräjät helmikuussa, voitto tuli, kaupan purku!! Voi olla että mennään hoviin, mutta erävoitto kuitenkin. Jos haluat, niin laitappa lisää tietoa ja sillee niin voisin kertoa enemmänkin. Ja kuulisin todella mielelläni teidän perheen tarinan!

        p.s. evakossa liki 2v oltu ja ollaan yhä.


    • listaa
    • oli:

      keuhkoverenvuotoa, mustelmia, ripulia, oksennusta, nivelsärkyä, hengitysvaikeuksia ja ihottumaa.

    • kuukauden kokemuksella

      Lapsella atooppisen ihottuman voimakas paheneminen. Aikaisemmin ihoon kuivat läikät vain talvella kuivaan aikaan, nyt kesällä niin paha, ettei voiteista apua. Aikuisilla ihon ja silmien kutinaa. Evakkoon lähdettiin remontin yhteydessä löytyneen silmin nähtävän kasvuston paljastuttua ja takaisin ei olla palattu. Lapsen iho parani muutamassa päivässä. Näytteistä löytyi sädesientä ja liuta eri homelajeja.

    • ..k

      nenä vuotaa, atooppinen ihottuma ja allergiat pahentuneet..väsymystä, hajuaistin menetys..tukkoinen olo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe