Dataloggeria lämpötilojen mittaukseen

Suunnittelen talooni automaattista lämpötilojen seurantajärjestelmää joka tallentaa lämpötilat 4 - 8 mittauspaikasta tietokoneelle.

Tarvitaan siis 4 - 8 kpl lämpötila-antureita(-30-80 astetta), riittävästi kaapelia, dataloggeri, ja softa.

Kysymyksiä:

Millainen kaapeli ja anturit sopisivat tähän tarkoitukseen?
Mistä löytyis oikeasti edullinen dataloggeri, johon voi mittausanturit kytkeä?
Softa?
6845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kannattaisi harkita myös langatonta vaihtoehtoa. Itsellä on nimittäin kuvailemasi kaltainen systeemi jo käytössä, mutta se on täysin langattomasti toteutettu. Antureita on tällä hetkellä käytössä kymmenkunta ja lämpötiloja voi seurailla vaikkapa webistä...

Langattomien antureiden asennus on paljon vaivattomampaa ja niitä voi esimerkiksi siirtää paremmin. Lisäksi ulkolämpötilat saa parhaiten kun anturi on etäällä rakennuksista. Ja oikein suunniteltu anturikortti toimii tavallisella paristolla vuosikaudet.

Harrastelijoille löytyy nykyään monenlaisia RF-moduleita, jotka voi ottaa suunnittelun pohjaksi joten langattomuus ei ole enää harrastajan ulottumattomissakaan.

Äänestä

sellaiselta sivulta kuin tietomyrsky.fi löytyy yhdenlainen 1-wire kytkentä,johon teoriassa voi kytkeä noin 4000 anturia ja tuloksen saat tietokoneen ruudulla ja myöskin tallennettua

Äänestä

Jos tarkoituksena on säästää lämmityskuluissa, niin laskepa miten paljon sähköä vie ympäri vuoden hurisevat tietokone loggeri loggerin powerointi.

Ja että maksaako tuo itsensä takaisin 2 vuodessa, kun työllekin lasketaan hinta?

Sanoisin, ettei kannata.

Äänestä
  • No en ole tuolla säästöä hakemassa. Harrastelen sitä sun tätä ja tätä voisin nyt mielenkiinnosta seurailla.

    Milloinkahan tämä tänne kirjoittelu maksaa itsensä takaisin..... q;-)

    Äänestä

  • Voihan siihen pistää muistillisen loggerin ja purkaa sen silloin kuin haluaa.
    http://www.hantekno.com/Hantekno_tiedostot/Page591.htm
    http://www.measurementcomputing.com/cbicatalog/USB-5201.asp?dept_id=480&pf_id=1718&mscssid=1WSS0FEN608P8K8DWSDQ5D75DW2J41M4
    Jos ostatte Hanteknolta, niin tinkikää sillä niiden hinnat eivät näytä muuttuvan vaikka dollari tippuu jatkuvasti.
    Tuon vehkeen mukana tulee muuten loggaussofta, jolla saa käyrät näppärästi näyttöön ja muistaakseni talletti myös exceliin. Tarkasta valmistajan sivuilta kun en muista.


    Toinen vaihtoehto on kannettava tietokone, joka ei paljon kuluta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vikabitti kirjoitti:

Suunnittelen talooni automaattista lämpötilojen seurantajärjestelmää joka tallentaa lämpötilat 4 - 8 mittauspaikasta tietokoneelle.

Tarvitaan siis 4 - 8 kpl lämpötila-antureita(-30-80 astetta), riittävästi kaapelia, dataloggeri, ja softa.

Kysymyksiä:

Millainen kaapeli ja anturit sopisivat tähän tarkoitukseen?
Mistä löytyis oikeasti edullinen dataloggeri, johon voi mittausanturit kytkeä?
Softa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu