Mariellan disco

Ollaan lähdössä nuorisoporukalla Viking Mariellalle (kyllä, tulee myös valvojia mukaan). Nettisivuilla lukee että klo 24 baareihin ja discoon tulee k-18 ikäraja. Ja samalla sivulla lukee, että disco aukeaa klo 24. Eli alaikäisillä ei näin ollen ole mitään asiaa discoon luvallisesti. Olenko tosiaan ymmärtänyt ihan oikein että siellä ei ole alaikäisille ns. mitään paikkaa muuta kuin vanhemmille suunnatut baarit?
7987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

lapsille pallomeri ja lapsien kuuluu olla nukkumassa jo klo 24.00

Äänestä

Disco on käytössänne siihen 24 asti, sen jälkeen lasten on poistuttava huoltajansa seurassa nukkumaan.
Paikassa, jossa anniskellaan alkoholia, K18-sääntö on voimassa. Miten sitten tuota valvotaan, sitä en tiedä. Ainahan huoltajanne voi kysyä etukäteen lupaa olla discossa vähän yliaikaa?

Äänestä
  • kyllä sinne discoo pääsee jos vaa keinot keksii... ;D vaikka olis kui alaikäne.....ja tietty tuuriakin saattaa tarvita:D

    Äänestä

  • ahhahhaha kirjoitti:

    kyllä sinne discoo pääsee jos vaa keinot keksii... ;D vaikka olis kui alaikäne.....ja tietty tuuriakin saattaa tarvita:D

    Kyllä sinne aina sisään pääsee. Varsinkin Vikingillä. Ja siellä on karaoke, ennen diskoa, menee kuuntelemaan sitä ja jääkin vain sisään.

    Äänestä

hmm.. onhan vielä kai laivoilla niitä "limu"diskoja, mis soi musiikki, eikä myydä alkomahoolia..ravintolat ja diskot on K-18, siis aikuisille, EI LAPSILLE! Itse tosin aikoinani 16-vuotiaana ravasin ko. laivan discossa, ja sain järkkärit hermoraunion partaalle.. ;) vasta kun uhkasivat putkaan panna, niiden lukuisten kertojen jälkeen kun mut oli raahattu doscosta kerta toisensa jälkeen.. :D Näin vanhempana viisastuneena, ne ei ole lasten paikkoja..joskus toisilla laivoilla törmännyt tilanteeseen, kun muksuja ollut vanhempien kanssa discossa, niin vanhat äijät vikitelleet alaikäisiä juovuspäissään.. huh!

Äänestä

Jep. Lapset tuohon aikaan tutimaan!

Äänestä

Mikä on
sopiva ikä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alaikäinen kirjoitti:

Ollaan lähdössä nuorisoporukalla Viking Mariellalle (kyllä, tulee myös valvojia mukaan). Nettisivuilla lukee että klo 24 baareihin ja discoon tulee k-18 ikäraja. Ja samalla sivulla lukee, että disco aukeaa klo 24. Eli alaikäisillä ei näin ollen ole mitään asiaa discoon luvallisesti. Olenko tosiaan ymmärtänyt ihan oikein että siellä ei ole alaikäisille ns. mitään paikkaa muuta kuin vanhemmille suunnatut baarit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu