minulla on 2 vuotias sekarotuinen uros koira, ja sillä on aika iso ongelma.. se nimittäin juo päivittäin vettä ihan hirveitä määriä, ja sen jälkeen se menee jonnekin sängyn alle piiloon ja pissaa kaikki sinne, ja sitä pissaa on valehtelematta monta litraa siellä.. ja jos se ei riitä, koira menee ulko-oven eteen istumaan ja kun mie olen lähdössä käyttämään sitä pihalla, se pissaa loput siihen oven eteen??kyllä siitä koiran naamasta näkee että se tietää ettei niin sais tehdä,mutta aivan kuin se ei vois sille mitään..eläinlääkärillä on käytetty ja sanoivat että se vain merkkaa kun sitä ei ole leikattu? mutta minä en vain usko että se niin olis..onko kellään mitään kokemuksia tälläisestä?apua??
mitä tämä on?
jozzu85
5424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta tuo vedenjuonti on yleensä merkki jostain vakavammasta...
Veikkaisin että munuaisissa tai maksassa on jotain vikaa tai sitten virtsatietulehdus...
Käytä uudelleen eläinlääkärillä! Voi todellakin olla vakavampaa..
, vähemmän vettä sisällä ollessa ja enemmän ku ollaan menossa ulos..
Otettiinko koirasta sokerikoe? Saattaa olla diabetesta. Omalla koiralla oli sama juttu.
Löytyi diabetes. Nyt on insuliinipiikillä ja elää normaalia elämää. Vie kokeisiin.
annatko kotiruokaa tai jotain halpoja nappuloita?
vie virtsanäyte eläinlääkäriin jos et ole sitä tehnyt. meillä pissaaminen loppui siihen kun annettiin laadukkaita herkkävatsaiselle tarkoitettuja nappuloita. oli näistä halvoista nappuloista tullut virtsakiteitä ym jotka pakottivat pissaamaan.
noin? Meillä oli 1½-vuotiaalla uroksella vasataava tilanne vuosi sitten. Kokeita otettiin eläinlääkärissä, ja diagnoosina oli vehnä allergia diabetes. Nyt ollaan oltu siis tuolla vehnättömällä ja muutenkin erikoisruokavaliolla diagnoosista lähtien. Juominen, ja sisälle pissiminen loppuivat jo muutaman päivän päästä erikoisruokavalion aloittamisesta.