Virpomisesta

mielipiteitä??

Kun tämä on juttu, jota oikeastaan kukaan ei ilmoita omakseen, kristityt pitävät sitä pakanallisena ja paheksuvat.

Pakanat taas pitävät sitä ortodiksikristittyjen tapana ja paheksuvat noitien käyttämistä kristinuskon perinteessä,
niinkuin vaan *huvin vuoksi ja pääsiäispupujen ohella*?
Mitä mieltä olet?

Meillä ei virvota eikä varvota vaikka lapsia onkin.
Ja ainoa juhla mitä vietetään on tosiaan Kevätpäiväntasaus.

2

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muttei virpomisesta

      "Meillä ei virvota eikä varvota vaikka lapsia onkin.
      Ja ainoa juhla mitä vietetään on tosiaan Kevätpäiväntasaus."

      Lapsiparat

    • harakkatar

      Lapset on vielä sen verran pieniä, et tänä vuonna eivät virponeet. Mutta mun mielestä se on ihan hyvä pakanallinen kansanperinne.

      Vaikka sillä on alun perin ollut kristillinen merkitys se on kansan keskuudessa saanut nopeasti maagisen merkityksen "Virvon, varvon, tuoreeks terveeks, tulevaks vuueks, annatko kanan vai munan?", sanotaan meilläpäin. Mielestäni se on ihan selkeää loitsimista, josta vieläpä "maksetaan" palkka.

      Siinä ei näy kristuksia eikä jumalia, pelkkää magiaa. Siksi mua ei haittaa, vaan pikemminkin ilahduttaa, jos lapseni lähtevät virpomaan vaikka ensi vuonna. Itse ajattelen, että tuo "Tulevaks vuueks" tarkoittaa varmaankin myös sato-onnea, tms. koska vuosihan vaihtuu kristillisissä piireissä jo joulun jälkeen. Kevät on perinteisesti ollut nälkäkautta ja ehkä siksi on toivotettu parempaa seuraavaa vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      240
      6010
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5814
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      229
      4903
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      12
      4258
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4158
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4087
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      26
      4066
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      52
      2532
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1770
    Aihe