Olemme poikaystäväni kanssa päättäneet mennä kihloihin. Olemme molemmat 20v. ja olemme seurustelleet yli kaksi vuotta ja asuneet yhdessä yli vuoden. Nyt emme vain tiedä kuinka menetellä. Siis pitääkö kihlautumisesta ilmoittaa johonkin? Kirkolle tai vastaavaa? Emme voi kysyä keneltäkään tutulta koska ilmoitamme kihlauksesta yllätyksenä valmistujaisjuhlissani. Voi tietenkin olla että kihlausta lykätään koska olemme molemmat vielä opiskelijoita niin ei välttämättä riitä rahaa sormuksiin vielä. Yhteisestä tulevaisuudesta olemme kuitenkin varmoja. :)
Kihlautuminen
7
2174
Vastaukset
- avovaimo89
kihlauksesta ei tarvitse ilmoittaa mihinkään.
Voittehan te mennä kihloihin ilman sormuksia. Voitte kertoa menneenne kihloihin.Ja ostatte sitten myöhemmin ne sormukset.Kihlaushan on lupaus avioliitosta niinhän se lakikin sanoo.
- varmuuden vuoksi
Kihloihin meneminen eli kihlautuminen tarkoittaa vain ja ainoastaan sitä, että te kaksi ihmistä sovitte keskenänne, että aiotte solmia yhdessä avioliiton. Ei tarvise ilmoittaa minnekään eikä kenellekään, ei tarvitse ostaa sormuksia, ei tarvitse tarjota kahveja. Kysymyksessä on vain teidän kahden välinen sopimus tulevasta avioliitosta.
- määrittelyä
Jos olette yhteisestä tulevaisuudesta varmoja, ja olette päättäneet mennä naimisiin tulevaisuudessa, niin te olette jo kihloissa. Ette voi sitä enää lykätä siksi, kunnes sormusbudjetti on kunnossa. Kihlauksesta ilmoittaminen muille on ihan eri asia, sen voitte tehdä nyt tai myöhemmin tai sitä ei ole pakko tehdä lainkaan. Ja millekään viralliselle taholle sitä ei tarvitse ilmoittaa missään tapauksessa.
Toisaalta, jos varmuus yhteisestä tulevaisuudesta ei teidän kohdallanne tarkoita lupausta tulevasta avioliitosta, niin ette ole kihloissa. Ette silloinkaan, vaikka rahat sormuksiin olisivatkin koossa, jos ette kuitenkaan avioliittoa suunnittele. Voitte tietysti hankkia silloin sormukset muuten vaan yhteisen tulevaisuutenne jatkumisen merkiksi, mutta kihlaus on vaan sitä avioliittoa varten. - enää lykätä
Komppaan edellistä vastaajaa. Kihlaushan siis tarkoittaa lupausta avioliitosta, toivottavasti sen tiedätkin. Kihlaus alkaa siitä hetkestä, kun on sovittu/luvattu, että tulevaisuudessa mennään naimisiin. Sormukset voi hankkia tai jättää hankkimatta, mutta se ei vaikuta kihlaukseen. Jos siis olette jo sopineet, että yhteinen tulevaisuutenne tulee toteutumaan avioliiton muodossa, olette jo kihloissa. Toisin sanoen ette voi lykätä sitä.
Kihlauksen merkitys on muistaakseni määritelty laissa asti, mutta sen solmiminen on täysin asianomaisten sopimuksenvarainen asia. Millekään taholle ei tarvitse ilmoittaa yhtikäs mitään. Edes tutuille ja sukulaisille ei ole mikään pakko ilmoittaa.
Monet ajattelevat, että kihlaus alkaa siitä hetkestä, kun sormuksen saa sormeensa, mutta jos kihlauksen oikea ja virallinen merkitys on lupaus avioliitosta, tästä seuraa loogisesti se, että kihlaus alkaa silloin, kun asiasta sovitaan (eli kositaan ja vastataan siihen myonteisesti tai muuten vain sovitaan ihan yhdessä tuumin).
Joten kaikilla on varaa mennä kihloihin vaikka tili olisi miinuksella. - ilmiön ihmettelijä
Mistä näitä teinikihlojen ihannoijia oikeen sikiää?
- järjellinen
Kun olette kerran jo sopineet avioitumisesta, niin olette jo kihloissa.
Sormukset voi hankkia, jos haluaa, mutta mikään pakko ei ole. Yhteinen sopimus avioliitosta riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän542729Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h972368Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on61721En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa541240Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.2841138On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711114- 20982
- 71944
Ikävä edelleen sinua
Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja23865Sekaisin ihastuksesta
Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m55793