Häkistä

pois

Ostettiin pari päivää sit undulaatti pariskunta. Eläinkaupan myyjä sanoi, että niiden tulisi olla häkissä pari viikkoa ennen kuin päästää ne lentämään vapaana, jotta ne osaisivan tulla takaisin häkkiin. Onko se sit ihan ok? Tuntuu todella hurjalta pitää lintuja kaks viikkoa suljetussa häkissä.

2

404

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Kyllä undut hyvin vielä pari viikkoa tilapäisesti häkkiin kokonaan suljettuna pärjää (olettaen että häkki kuitenkin täyttää edes sen suositellun minimikoon, mikä vastaa noin 70 x 50 cm kokoista pohjaa, jostain akuankan kokoisista kuljetuskopeista ei nyt puhuta). Vastaavaa häkkikomennustahan voi satunnaisesti tulla esim omistajan lomareissun aikana jos hoitaja ei ehdi/osaa lennättää lintuja eli kannattaa siksikin huolehtia siitä että häkissäkin on tilaa edes pieneen siipen ojenteluun pyrähtäessä orrelta toiselle.

      Toisaalta ihan noin kauan ei kyllä sen totuttamisen kannalta välttämättä tarvitse häkittää. Viikkokin yleensä jo riittää sen verran kotiutumaan ja toipumaan muuttostressistä, että voi sitä lennättelyäkin aloitella. Alussa häkkiin palaaminen joka tapauksessa on usein vähän hankalaa ja vaatii linnulta opettelua ja/tai omistajalta vähän paimentelua ihan riippumatta siitä onko tirppa ollut häkkiin suljettuna päivän vai kuukauden ennen ensimmäistä lennätystä.

    • lentämään

      Meillä undut lähtivät heti seuraavana aamupäivänä itse ulos häkistä kun häkin ovet olivat auki. Ovat hyvin tarkkaavaisia ja taitavia lentäjiä. Toiset ovat arempia mutta yhtä lailla uteliaita.Meillä osasivat myös takaisin kotiin lenneltyään ja tutkittuaan ympäristöään tarpeeksi. Tärkeää on rauha ja se että ensilento tapahtuu niiden ehdoilla.Houkutellakin saa hellästi.Siitä se riemu ja räksätys sitten alkaakin! Meidän undut kotiutu nopeasti ja lentelivät ensin yhdessä huoneessa ja jo viikon kuluttua koko asunnossa ja nauttivat siitä päivittäin monen tunnin ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      98
      1334
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      110
      1106
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      907
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      905
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      55
      894
    6. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      878
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      831
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      65
      685
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      52
      648
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      34
      580
    Aihe