Ja syy on ihan yksinkertainen: ne ovat niin paskaisia paikkoja ja ainakin täällä Kalliossa on niin huolimattomia koiranomistajia jotka jättävät jätökset muiden hoidettavaksi.
HUOM!! Kaikki eivät sitä tee.
Ja olen huomannut, että kun aamulla lähdemme lenkille niin taas on niitä valtavia kasoja tullut illan mittaan.
Olen huomannut, että kaikkein huolimattomampia ovat juuri isojen koirien omistajat.
Pienten koirien "kasat" eivät aina edes meinaa löytyä toimituksen jälkeen mutta siitä huolimatta olen kiinnittänyt huomiota, että pienten koirien omistajat ovat valtavan tunnollisia siivoamisen kanssa.
Joka kerta kun näen sellaisen ison kasan niin oikein toivon, että omistaja joka sen on jättänyt, astuisi vielä sillä samalla reissulla oikein tuoreeseen kasaan jonkun toisen jättämään tietty.
Jos ja kun näette tällaista niin olkaa kilttejä ja huomauttakaa siitä.
Englannissa on siisti systeemi: jos poliisi näkee, että joku jättää koiran kasat niin siitä paukahtaa 1000 punnan sakko.
Olisipa meillä sama systeemi!!!!!!
Keväisin terveisin
Santtu
Vältän koirapuistoja
6
821
Vastaukset
- suunnattomasti
kun tuohon meidän tontinreunaan ilmestyy isoja paskakasoja. Meillä on itsellä kolme kääpiötä ja tunnollisesti kerätään pois heti. Sitten ohikulkijat antavat koiriensa tulla paskomaan toisten pihaan! Ärsyttää!!
- joskus taannoin
kävin edesmenneen koiran kanssa puistossa. Kyllä oli liikaa kakkakasoja. Tosin huomasin itsekin, että iltapimeällä niitä kasoja ei tosiaan löydä. Valot ovat niin heikot tai siis se valo mikä kadulta pikkasen johonkin kohtaa pääsee puiden välistä pilkottamaan. Puistoja on monenlaisia.
Toinen syy on se, että kolmesti oli täisirkus. Eli koira ei raapinut itseään. Ei mitään muuta merkkiä täistä kuin karvojen irtoaminen. Ei sekään mitään massavaa mutta herätti ihmetystä.
Eikun silmät tarkkana koiran selkää tutkimaan viipale viipaleelta. Mahan puolelta näkyi paremmin -taas täitä-. Siivoa imuroi pese koira, hyvä syy lopettaa puistossa seisoskelu;).
Kuinka monella koiralla mahtaa olla täitä mutta omistaja ei sitä tiedosta kun koira ei itseään raaputtele? - unohtanut siivota kakan
joskus taannoin kirjoitti:
kävin edesmenneen koiran kanssa puistossa. Kyllä oli liikaa kakkakasoja. Tosin huomasin itsekin, että iltapimeällä niitä kasoja ei tosiaan löydä. Valot ovat niin heikot tai siis se valo mikä kadulta pikkasen johonkin kohtaa pääsee puiden välistä pilkottamaan. Puistoja on monenlaisia.
Toinen syy on se, että kolmesti oli täisirkus. Eli koira ei raapinut itseään. Ei mitään muuta merkkiä täistä kuin karvojen irtoaminen. Ei sekään mitään massavaa mutta herätti ihmetystä.
Eikun silmät tarkkana koiran selkää tutkimaan viipale viipaleelta. Mahan puolelta näkyi paremmin -taas täitä-. Siivoa imuroi pese koira, hyvä syy lopettaa puistossa seisoskelu;).
Kuinka monella koiralla mahtaa olla täitä mutta omistaja ei sitä tiedosta kun koira ei itseään raaputtele?Kerran unohtui kakkakasa puistoon, kun olin juuri puhelimessa kun koira ulosti. Puhelun loputtua siivoaminen ja koko kakka aivan unohtui. Muulloin kyllä siivoan kakat puistossa.
Tosin joskus en siivoa muualla, jos koira kakkaa vaikkapa pusikkoon tai ojaan, jossa se ei ole kenkien tiellä...
Joskus olen uhkallut, että niin kauan kuin lasinsiruja löytyy maasta, niin en koirani paskoja kerää. Nyt kun onneksi nuo muovipullot tulevat, niin tämän uhkauksen olen unohtanut =)
- Tuo_sinäkin
...koirasi rivitalomme etupihan nurmikolle paskalle niin kuin vastapäisen toisen taloyhtiön rivitalon asukki.
Onhan se paska aina omalta tontilta pois. - kakankerääjä
Mitäpä jos ensitöiksesi siivoaisit siellä puistossa ne kakat pois?
Niin minäkin teen, siivoilen sieltä myös roskat ja tupakantumpit ja kepit.
Sekä vieraiden koirien kakat myös jos sattuu eteen esim. piha-alueilla ja keskellä tietä.
Hieman epäitsekkyyttä ja viitseliäisyyttä, niin ympäristö olisi mukavampi paikka elää kaikille, koirallisille ja koirattomille.- ...
Hienoa, että tuollaista asennetta vielä löytyy. masentaa joskus lukea näitä kirjoituksia kun aina murjotaan ja syytellään. Itse korjaan oman koiran kakat pois ja muidenkin roskia laitan roskiin. jos tällaista asennetta löytyisi enemmänkin olisi maailma tosiaankin parempi paikka asua. Välitetään toisistamme ja jos joku ei ymmärrä tai välitä välitetään me muut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100