mitä koiralle vois antaa vaikka joka päivä ruoan seassa että maha ei olis aina niin löysällä? en tarkoita ihan ripulia mutta kuitenkin uloste on aina melko löysää.. olisi helpompi kerätä lenkilläkin kakat jos olis kiinteetä tavaraa :D
löysä maha
jessiries
84046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
raaka jauheliha ja piimä :)
Eihän koira saa liian isoja annoksia? :) Sillon ei ruoka kerkeä sulamaan ja uloste löysää..
onnenkäpälälle: meillä annetaan raakaa jauhelihaa ja piimää joka aamu :)
sitte.. olen kyllä lisänny koiran ruokaa koska on vähän pieni kyseisen rodun edustaja ja pitäis saada lisää massaa. en tiiä onko ruokaa sitten liikaa mutta ollu kyllä pennusta asti herkkä vatsainen. ja sen lisäksi että uloste on löysähköä niin sitä on ja paljon ja monta kertaa päivässä..
Koirasi voi olla jollekin allerginen. Onko koirasi testattu? Yleisin allergian aiheuttaja on vehnä.
Jos koirallasi on jatkuvasti maha hiukan löysää, mutta eiripulilla, niin vaihtaisin ruokaa. Kokeilisin ensin vehnätöntä.
Yleensä mahantoimimattomusu johtuu jostain.
Jos kehtaat kertoa, mitä koirasi syö niin voin sanoa oamn mielipiteeni asiasta ja ehkä moni muukin..
ei ole testattu, on aika nuori vielä.
koira saa aamulla puuroa jossa on tummaa riisiä, hirssiä, tattaria ja ohrasuurimoita ja raakaa jauhelihaa ja piimää sekä citro-oskaa.
iltaruoka on royal canin giant puppya. joskus annan iltaruoan seassa riisiä, maksalaatikkoa, lihaa tai tähteitä jos on jääny vähän mutta niin vähän että ei voi siitäkään johtua enkä anna niitäkään joka päivä. käsittääkseni mikään ruoka ei sisällä vehnää?
siitä se saisi niitä maitohappobakteereja ja maha pysyisi kunnossa. Lisäksi apteekista saa ostaa niitä kapseleita tai rakeita jotka laitetaan ruoan joukkoon, tekevät hyvää koiran ruoansulatukselle. Kuten meille ihmisillekin, joten apteekkiin kipin kapin siitä kaikki.
En tiedä sisältääkö royal canin ruoka vehnää. Toinen, mille koira allergisoi helposti on maissi. Melkein vaihtaisin tuo nappulamerkin sellaiseen, missä ei ole vehnää varmasti. Suosittelisin lisäksi, että lopettaisit maksalaatikon syöttämisen. Anna ennemmin silloin tällöin pelkkää maksaa raksujen seassa.
Maitohappobakteerit voivat auttaa, mutta luulen,e ttä koirallasi on johonkin ruokaan yliherkkyys päällä eikä ne maitohappobakteeritkaan kauan auta.
Tai sitten voisi testata tuon aamuruuan sekaan, että jätä jauhelihan pois ja annat vaikka kalaa (taikka kanaa). ja pidät ne raksut samoina. Sillä tavalla näet, että jos jauhelihassa on nautaa niin koirasi voi olla sille allerginen. voisit koitaa apri viikkoa niin, että koiran ruuassa ei ole yhtään nautaa.
ERittäin huonolla onnella koirallesi ei ikinä löydy sopivaa nappulaa johtuen siitä, että se voi olla allerginen varastopunkille.
Suosittelisin muuten elimaantiodieettiä, mutta koirasi on pentu (ainakin näin ymmärrän, kun syötät puppya. Ehkä joku muu osaisi neuvoa voiko sen tehdä epnnuillekin. Ehkä varminta olisi käydä eläinlääkärissä testit tekemässä. Tietäisi, miksi koiran maha on löysä. Tässä lisää teitoa siitä dieetistä: http://www.koirakopla.com/eliminaatiodieetti.htm
Voihan se olla jopa niin yksinkertaista, että jos annat esimerkiksi koiran ruuan seassa kasvisöjyjä, niin se pitää mahan löysänä. Kasvisöljyt löysyttää ja eläinperäisetöljyt, kuten lohiöljy koventaa ulsotetta. Kunnon eläinrasva kiinteyttää myös. Yksi vaihtoehto on, että ostat koirallesi ihan oikeata sian-, lampaan- ym ihraa ja laitat sitä hiukan ruuan sekaan, mutta se on sitten erittäin energiapitoista. Toivottavasti auttaa jotain!
Kun osan (1/3?) ruoasta korvaa raaoilla luilla, ulosteet ovat pieniä kuivia nappuloita. Oma koirani on nyt peruna-poro-eliminaatiodieetillä (puolet keitettyjä perunoita muussattuna ja puolet raakaa poronlihaa, -sisälmyksiä ja -luita) ja ulosteet muuttuivat mukaviksi. Tosin dieetin syynä ei ole löysä maha vaan kutina, jonka syytä yritetään selvittää. Oletko tutustunut BARFiin, jossa olennainen osa ruoasta on raakoja luita ja lihaa?