Pian 9v. täyttävällä pojallani on "omituinen" mieltymys hämähäkkeihin. On ollut jo useamman vuoden. Kaikki näistä karvaisita kahdeksan jalkaisita otuksista kertovat ohjelmat hän katsoo ja joskus nauhottaa. Onneksi meillä on myös lautanen ja tätä kautta ohjelma tarjonta on monipuolisempaa... Hän on jo kauan haaveillut omasta hämähäkistä. Ja minä itse mielummin ostaisin sen "kasvattajalta" tai alan harrastajalta nuorena jotta poika voisi seurata sen kasvua.
Olisiko kenelläkään myytävänä jokin tälläinen (lajeja ja rotuja en tunne) Mutta kuitenkin isoksi kasvava ja karvainen kaveri. Sitä kyllä varmasti hoidettaisi rakkaudella.
Ja mitähän ne mahtaisi maksaa?
O; Hämähäkki
3
684
Vastaukset
- Minimii
Tervetuloa vaan hämppyharrastajaksi! =)
En tiedä missä päin asutte, mutta helsingistä mm.paratiisilinnusta löytyy yleensä kaikenlaista karvajalkaa=)
Oman paikkakunnan eläinkauppakin tietysti voi tilata asiakkaan pyynnöstä sellaisen lukin kun haluaa.
9 vuotiaalle pojalle suosittelisin ensimmäiseksi hämpyksi Grammostola roseaa eli chiläistä.
Se kasvaa aika isoksi ja on rauhallinen tapaus.
Sen pitäminenkään ei vaadi mitään erikoisuuksia. Kunhan terraario on kunnollinen niin sillä pääsee jo pitkälle.
Sitten kun taito ja kiinnostus kasvaa niin maailmaltahan löytyy kaikenlaisia erilaisia mahtavia lukkeja hienoilla väreillä=)
Ruokapuolesta sen verran että sirkat ovat parasta ravintoa.Huomaa että ruoan on oltava hämpylle oikean kokoista.Pienelle pientä ja isolle isoa. Jauhomatoja voi myös antaa, mutta niiden kanssa pitää olla tarkkana ettei ne kaivaudu turpeeseen. Tarantellan terraan ei saa jättää syömättömiä ruokaeläimiä! Nahanluonnin tullessa, terraan jääneet ruokaeläimet voivat tappaa hämähäkin.
Hämähäkki luo nahan selällään (eivät kuole selälleen!)Nahanluonnin aikaan kannattaa vähän sumutella vettä turpeelle...se helpottaa ja auttaa nahanluonnissa.
Hämähäkkiä ei myöskään kannata käsitellä.
Jos käsittelijä saa hyihyi-reaktion kesken kaiken, saattaa se olla kohtalokasta lukille.
Niiden peräpää on todella herkkä, ja se saattaa repeytyä jos lukki tipahtaa.
Hämähäkki ei myöskään nauti käsittelystä.
On kyllä hienoa kun äiti on noin kiinnostunut poikansa harrastuksesta, ja haluaa olla siinä mukana!=)
Hattua nostaisin jos sellaisen omistaisin=)
Tsemppiä sinne!
Ps:www.herppi.net osoitteesta löytyy paljon alan harrastajia ja juttuja tarantelloista, mukaan vaan!- Äiti
Kiitos.
Joo, itse kammoan hämähäkkejä! Miehelläni oli sellainen musta, iso, vaaleanpuna varpainen karvatassu kun yli kymmenen vuotta sitten menimme naimisiin. Ja sillä oli hieman huono terrario ja se karkaili ja me sitä yöllä etsimme kun sanoin muuttavani hittoon jos se siinä asunnossa vapaana liikkuu... Ihan nousee niska villat vieläkin pystyyn. Sen kaverin kohtaloksi koitui karkailu ja mun kissa. Sinäänsä ikävä juttu. En iloinnut sen kohtalosta vaikka en siitä pitänytkään.
Joka tapauksessa, on huononpiakin harrastuksia kuin hämpyt ja kun olen pojan antaumuksellista omistautumista näille otulaisille seurannut jo muutaman vuoden, uskon hänen huolehtivan siitä hyvin.
Mainittakoon vielä, että laitoin pojan vuosi sitten kuvataidekouluun koska hän ei koskaan piirtänyt mitään muuta kuin näitä hämähäkkejä. No nyt meillä on hyllyssä kipsistä ja savesta tehtyjä hämähäkkejä ja niiten pesäkoloja ja ansa juttuja mitä on televisiosta nähty. Yksi taulu on seinällä jossa on kissa! Eli se siitä kuvataide koulusta =) - harrastaja
Äiti kirjoitti:
Kiitos.
Joo, itse kammoan hämähäkkejä! Miehelläni oli sellainen musta, iso, vaaleanpuna varpainen karvatassu kun yli kymmenen vuotta sitten menimme naimisiin. Ja sillä oli hieman huono terrario ja se karkaili ja me sitä yöllä etsimme kun sanoin muuttavani hittoon jos se siinä asunnossa vapaana liikkuu... Ihan nousee niska villat vieläkin pystyyn. Sen kaverin kohtaloksi koitui karkailu ja mun kissa. Sinäänsä ikävä juttu. En iloinnut sen kohtalosta vaikka en siitä pitänytkään.
Joka tapauksessa, on huononpiakin harrastuksia kuin hämpyt ja kun olen pojan antaumuksellista omistautumista näille otulaisille seurannut jo muutaman vuoden, uskon hänen huolehtivan siitä hyvin.
Mainittakoon vielä, että laitoin pojan vuosi sitten kuvataidekouluun koska hän ei koskaan piirtänyt mitään muuta kuin näitä hämähäkkejä. No nyt meillä on hyllyssä kipsistä ja savesta tehtyjä hämähäkkejä ja niiten pesäkoloja ja ansa juttuja mitä on televisiosta nähty. Yksi taulu on seinällä jossa on kissa! Eli se siitä kuvataide koulusta =)kannattaa muuten aika tarkkaan miettiä mitä/mistä hommaa hämikselle ruokaa(eläinkauppa on paras vaihtoehto).itselläni oli pari vuotta sitten chilen tarantella joka kuoli vajaa kaksivuotiaana.suurin ja todennäköisin syy niin aikaselle kuolemalle oli LUONNON heinäsirkat ja perhoset!!!jotka ovat jostain saaneet itseensä hyönteis myrkkyä ja sitä kautta tappaneet hämähäkin.kuollessaan hämähäkki jaa oikein päin,maha maata kohti jalat kippurassa käpertyneenä.eikä myöskään saa antaa ampiaisia tai muita pistäviä hyönteisiä.ampiainen on hämiksen selkään pistäessä TAPPAVA!!!joten suosittelen lämpimästi eläin kauppaa.onnea pojalle ja hienolle harrastukselle.itelläni on nykyään 2 viljakäärmettä ja 2 parta-agamaa molemmille kasvatan ruokaeläimet itse.(hiiriä ja matoja)....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6578035Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672310Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332237- 1471809
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281315Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511245Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131195Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65856Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60851Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7773