Rungon pystytys

Kuinka nopeasti Sipo-runko nousee anturasta vesikatto valmiiksi? Meille on tulossa kaksikerroksinen talo, jossa yhden kerroksen ala noin 110 neliötä. Välipohja ja yläpohja on ontelolaatasta.

Olemme kysyneet tarjouksia pystytyksestä ja kiinnostaisi vielä tietää kuinka nopeasti pääsee säältä suojaan tekemään sisätöitä. Onnistuuko kolmen hengen ammattiporukalta saada talo vesikattovalmiiksi kolmessa kuukaudessa?
71468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ja nopeamminkin jos haluavat, yleensä urakka, ripee tahti siis

Äänestä

meni alakerran seinien kanssa 10h. Välipohjaontelot paikallaan 2h. Yläkerran elementit(päätykolmio)4h.

kattotuolit reevattuna 6h
aluskate ja ruoteet 8h.

Rakenna sää vaan savimajaa 5kk, morjens

Äänestä
  • kiireellä mikä olikaan euroina:-

    vai tuliko tehtyä puutalo elementeistä ja vielä
    kivitalopalstalle.

    Äänestä

  • tällä kirjoitti:

    kiireellä mikä olikaan euroina:-

    vai tuliko tehtyä puutalo elementeistä ja vielä
    kivitalopalstalle.

    hehe

    Äänestä

liimaillen tein yhden kerroksen viikossa,
välipohjan latoo parissa tunnissa, mutta rengasvalut ja maskiharkkojen asettelu vie muutaman päivän ja sitten taas seuraava kerros viikossa. Eniten aikaa meni kellarikerroksessa. Mikäli yläpohja ladotaan viistoon lappeen suuntaan, säästät kattotuolit 'kokonaan',
kun sarikat tulevat korotuspalojen päälle ja villat väliin. Muista riittävä tuuletusrako villan ja alakatteen väliin.

Vesikaton teetin ja se tuli alle viikossa vedenpitäväksi, mutta kesti monta kuukautta, kunnes rännit olivat paikoillaan.

Jos et itse viitsi liimailla, tee urakasta sopimus ja käytä RYS-sanktiota myöhästymisestä.
Maksa takapainotteisesti sidottuna rakluvan tarkastuksiin. Pienurakoijat kokoavat mielellään kesäksi useita kohteita, joissa sitten vuorottelevat eikä mikään etene paitsi laskutus.

Jätä kunnollinen asennuskuilu kerrosten väliin, jossa LVIS hoituu.

Äänestä

Kaksikin kuukautta riittää.

Mutta, mutta. Sittenhän se odottelu vasta alkaa. Selvitäpä lattian (valujen) ja seinien kuivumisaika siihen kuntoon, että niitä voi alkaa työstää.

Äänestä

kaksi viikkoa tuohon saisi aikaa kulua, muuten ei urakkaporukan kannata tehdäkään. Tusinan verran noita tullut pystytettyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yö-työläinen kirjoitti:

Kuinka nopeasti Sipo-runko nousee anturasta vesikatto valmiiksi? Meille on tulossa kaksikerroksinen talo, jossa yhden kerroksen ala noin 110 neliötä. Välipohja ja yläpohja on ontelolaatasta.

Olemme kysyneet tarjouksia pystytyksestä ja kiinnostaisi vielä tietää kuinka nopeasti pääsee säältä suojaan tekemään sisätöitä. Onnistuuko kolmen hengen ammattiporukalta saada talo vesikattovalmiiksi kolmessa kuukaudessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu