Grand Scenicin sumuvalo

Minulla on Grand Scenicistä oikea sumuvalo rikki. Kysäisin merkkihuollosta hintaa ja ilmoittivat osan maksavan 150 euroa ja työt päälle.


Onko kukaan vaihtanut itse? Jos olette vaihtaneet, niin mistä olette löytäneet varaosan? Mitä maksoi? Minkälainen työ on vaihtaa itse?
51298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hinta oli tuo kohtuuton 150e, vaihdoin itse. Hommassa joutuu kiskomaan irti lokasuojan kiinnityksiä (kumisia/muovisia "joulukuusitappeja") jotka saattavat särkyä ja tarvitaan pitkävartisia ruuvareita (vai olisko ollut kuusiokoloja, en muista).
Lyhyesti: käännä renkaat, lokasuojan tappeja irti, lokasuojan ja kyljeän välistä työnnät käden ja työkalun ja ruuvaat 3(?) ruuvia irti ja osa paikalleen. Lokasuoja kiinni, valon kohdistuksen voi säätää alhaalta päin - siinä muovissa on reikä sitä varten.
Ehkä jostain löytyy oikea tapa?

Äänestä
  • Hain sumulyhdyn Motonetista hintaan (

    Äänestä

  • Arska kirjoitti:

    Hain sumulyhdyn Motonetista hintaan (

    Oliko Arska sinulla siis uusi Scenicci kyseessä? Kysyin nimittäin Motonetistä sumuvaloa ja tarjosivat vanhan scenicin sumuvaloa, joka on aivan eri näköinen ja muotoinen kuin uudessa scenicissä.

    Äänestä

ostin Scenic -06 sumuvalon rellu osasta, hinta oli 60 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Villeeeeeee kirjoitti:

Minulla on Grand Scenicistä oikea sumuvalo rikki. Kysäisin merkkihuollosta hintaa ja ilmoittivat osan maksavan 150 euroa ja työt päälle.


Onko kukaan vaihtanut itse? Jos olette vaihtaneet, niin mistä olette löytäneet varaosan? Mitä maksoi? Minkälainen työ on vaihtaa itse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu