olipa ihana aamu ja viikon alku. käytin 9kk koiraani 9 aamulla pihalla, ei pissiä. nyt 2 tuntia myöhemmin herään siihen että kusee lattialle. miksei se opi ikinä pyytämään ulos? miksei sillä järki sanonu sillon 2 tuntia sitten että kannattais kusta ku ei pääse ihan heti taas ulos? muuten kyllä sisäsiisti ollu jo kauan. ja siel ulkona ei ollu mitään tavallisuudesta poikkeavaa sillon aamulla. kiva ku ei pysty yhtään luottaan tuohon koiraan tässä asiassa.
tyhmä koira
miksei se opi??!!
12578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tyhmä??? ei oo ei.sattuuhan niitä vahinkoja
ihmisillekin miksei 9kk koirallekin.
kärsivällisyyttä ja kärsivällisyyttä.
Älä ainakaan rankaise koiraa siitä tilanne
vaan pahenee.
aikaa käytit sitä illalla viimeisen kerran ulkona? Kuinka kauan olit sen kanssa aamulla
ulkona? Annoitko sille vettä aamulla kun käytit ulkona? Oletko käyttänyt eläinlääkärillä, ettei tulehdusta?
kysy, oletko rankaissut koiraa, kun se kusee sisälle??? Oletko huutanut, karjunut, tarrannut niskaan?
Jos olet, koira luulee, että olet sille vihainen koska se pissaa eli siis kusemisesta itsestään. Koira ei siis halua kusta nähtesi esim. ulkona, kun olet hihnan mitan päässä. Koira pääsee sisällä nurkan taakse piiloon ja pissaa, koska ajattelee, ettet voi tietää sen pissaavan, jos et ole paikalla. Koirahan ei tunne mennyttä aikaa eli jälkeenpäin riehuminen ei auta.
Ehdotan, että toimit näin: Jos näet koiran pissaavan sisälle, sanot ei ja viet koiran nopeasti ulos. Kävele sopivalle paikalle ja seistä tönötä siinä kunnes koira pissaa. Kun koira pissaa, kehut sitä ylitsevuotavaisesti. Ja kyllä se koira pissaa, kun seisot vain paikalla, etkä kiinnitä huomiota siihen. Jos löydät lammikon kotoa, siivoat vain sen pois vähin äänin, koska koira ei edelleenkään ymmärrä, jos alat huutaa menneistä jutuista.
Ulkona lenkillä pysähdy sopivaan paikkaan ja seiso siinä kunnes koira pissaa. Jos liikut koko ajan, koiralle on muutakin puuhaa, mutta yhdessä paikkaa, sille tulee pitkä aika ja lopulta se pissaa, koska sillä ei ole muutakaan tekemistä. Kehu koiraa aina ulospissaamisesta.
Kyllä se ihminen on vain niin paljon koiraa viisaampi, että jos koira ei opi, on vika siinä viisaammassa päässä;)
tottakai keskeytin koiran pissimisen murahtamalla että ei, muuten se olis losottanu kaikki lattialle ja vein heti ulos.
ja se ei pidä paikkaansa että koira pelkäis pissiä mun nähen. aamulla kun se oli ulkona niin se oli sielä yksin, mutta jäi vaan istumaan talon portaille kunnes kutsuin sen sisään. kuvittelin siis että ei ole hätä mutta on takuulla ollu. siksi mua pistiki niin vituttaa ku olis pissiny sillon ni ei olis ollu kahen tunnin päästä niin kova hätä et ei jaksa piettää!
lenkillä kusee aina ja monesti. olis varmaan aamullaki kussu jos olisin menny ulos "kusikummiksi" mut en sillä hetkellä joutanu. siksi mä en tajuu että miksei se yksin ollessaan sielä tajuu et kusis. meillä tää juttu onki siis vähän toisinpäin ku mitä sä luulet. yleensä tää "ongelma" ettei tajua kusta ulkona on aamulla tai illalla ku koira on uninen, ihan ku se ei tajuais ilman et mä meen kusettamaan et sillon kannattaa pissiä ku ei sinne ulos heti uudestaan pääse.
nii löytyy se syy miks koira ei kuse ulos..
ja harkita tarkkaan onkohan koira nyt täysin väärissä käsissä. Tähän ajatukseen päädyin kun luin tekstiäsi. Kannattaa harkita tarkkaan olisko parasta luopua koirasta ja antaa se sellaiseen paikkaan missä sitä ulkoilutetaan eikä vedota omiin kiireisiin.
Sympatiani keskustelun avaajalle. Itsekin olen siinä tilanteessa, että meidän koira (vielä penikka) tekee läjät esim. eteisen matolle vaikka paperia on lattialla parissakin paikassa - ja pissit kyllä on osannut tehdä niille kiitettävästi. Lähes aina kakkii paperille, mutta tänäkin aamuna töihin lähtiessä paloi käämit, kun läjä odotti eteisen lattialla vaikka tietää kyllä mihin saa päästää. Ja kun yhdet läjät oli jo vääntänyt aamulla, en osannut edes odottaa että lisää seuraa noin pian..
En minä ainakaan pysty olemaan kuin viilipytty ja toteamaan tyynesti, että kappas vain läjä tuli väärään paikkaan. Enkä usko, että sellaista ihmistä onkaan joka ei hermostu kun koira tekee näin.
jos koira ei opi, vika on ihmisessä. sama koskee ongelmakäyttäytymistä, mutta vika on ihmisessä vain 98%.. joskus koira voi oikeasti olla "mielisairas" n.1% ja toisinaan kasvain tai joku muu sairaus sen aiheuttaa..
prosentti on liian korkea. Ei joka sadas koira ole synnynnäisesti sekopää.
Alottajalle neuvo, pennun kasvatus vaatii työtä ja hermoja. Heti kun pentu herää viet sen ulos tarpeilleen ja touhuat sen kanssa niin kauan että se myös tekee tarpeensa ulos. Vain näin se oppii missä on käytävä ja lopuksi pyytää itse ulos kun hätä tulee.
sen, että koira pissii sisälle, joidenkin pikkukoirien omistajat.
Kyllä se vika tosiaan näissäkin ihmisissä on.
Jos nyt jotain neuvoa, eikä pelkkää pään aukomista.
Pystyisitkö ulkoiluttamaan koiraasi pidempään, niin että sen on lopulta pakko pissiä ulos? Siinä sitten kiittelet ja voit vaikka namulla palkata toimituksen jälkeen. Leikkikin on hyvä palkkaus.
Sisälle pissaamisesta ei kannata sisäsiistiksi opettelevaa pentua kieltää, sillä koira hämmentyy koko pissauksesta.
mun moka :) tarkotin lähinnä näitä pahimpia "ongelmakoiria".. en 2% kaikista koirista, vaan lähinnä todellisista onhelmakoirista, purevista yms ja kun siihe lisätään sairaus nii putoaa tuo prosentti vielä alemmas.. selekeyttikö lie yhtää tää sepostus xD
Ei pelotella uusia koiranomistajia turhilla kauhukuvilla ;o)