kaikki siitä puhuu eikä mulla oo tietoa mitä se on.
MITÄ ON SKIMBAUS?
9
7370
Vastaukset
- Tietoviisas60-luvulta
epäilen että se on simmausta B:llä, eli b-uintia.
- totta!
laskettelua suksilla =)))
- AijaMo
laskettelua suksilla. :) olen asiasta varma, koska itse harrastan kyseistä lajia, skimbaamista. :)
- skimbausta?
Jos skimbaa, niin pitääkö siinä tehä temppuja? siis onko laskettelu suksilla ja laskettelu suksilla ja tekee temppuja niin molemmat skimbausta? jos PELKÄSTÄÄN laskettelee rinteen alas ja näi eikä hypi bokseista tai reilaa niin onko SE skimbausta??
- ääliökani
skimbausta? kirjoitti:
Jos skimbaa, niin pitääkö siinä tehä temppuja? siis onko laskettelu suksilla ja laskettelu suksilla ja tekee temppuja niin molemmat skimbausta? jos PELKÄSTÄÄN laskettelee rinteen alas ja näi eikä hypi bokseista tai reilaa niin onko SE skimbausta??
tietenki sehän se sitä skimbausta onki ;) hyppimine on freestylee tai newschoolia
- skimbausta????
ääliökani kirjoitti:
tietenki sehän se sitä skimbausta onki ;) hyppimine on freestylee tai newschoolia
ootko aivan varma? Kaveri sano että se on just toisinpäin että EI ole skimbausta jos vain laskee...
- oikea pujottelija
skimbausta???? kirjoitti:
ootko aivan varma? Kaveri sano että se on just toisinpäin että EI ole skimbausta jos vain laskee...
..kuten laskettelukin. Molemmat ovat kuitenkin lähtöisin pujottelusta (slalom), jota vähemmän enää Suomessa harrastetaan.
Pujottelua harrastettiin 70-90-luvulla, mutta markkinavoimat kansallistivat lajin ahneuksissaan, ja keksittiin ns. itsekääntyvät laskettelusukset, ns. "carverit". Kun pujottelija sai käännöksen aikaan hallitsemalla painopisteen muutosta kehollaan niin laskettelija "laskettelee" vängäten polvillaan itsekääntyvää suksea kantilleen, jolloin pujottelun luistava liike estetään ja käännöksestä tulee kiskomainen ja vaarallinen. Ihmettelen että laskettelukeskusten isännöimät sivut (ski.fi) mainostavat tätä agressiivista laskutapaa ainoana oikeana laskutapana. Sehän on aloittelijalle äärimmäisen vaarallinen laskutapa (ja kanssalaskijoille etenkin!)
Mutta..tarkoituksenahan on vain kansoittaa rinteet ja kuppilat ja tehdä rahaa.
Oikea pujottelu on vaativa laji jolla kannattaa aloittaa. Carving on vain yksi vaativa laji.
Netistä on vaikea löytää pujottelusta kertovaa asiallista tietoa. Saatan olla väärässäkin.
- niinvainäin
Pujottelu on pujottelua oli alla sitten vanhan mallin puikkarit tai uudet carvin sukset. Pujottelussa kierretään keppejä, jotka ovat sijoitettu rinteeseen. Sitten on suurpujottelu jne.. Ne ovat siis alpppihiihdon lajeja.
Sillä ei ole merkitystä ohjataanko suksea enemmän yläkropalla vai polvella kuten nykyään.
Slalom on sivakka siinä kuin telemarkkikin, mutta nämä kaksi erottaa siteen malli, joka määrää hiihtotavan.
Skimbat on sukset joilla lasketaan mäkeä alas riippumatta siitä millä tyylillä suksia käännetään ja siitä on vääntynyt tuo skmbailu.... - etellinen
Aipsjuu.. tuo puhekielen sana juontaa lontoonkielisestä sanasta skiing eikä suinkaan slalomista..
Mitenhän mää tämmöseen ketjuun törmäsinki :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942593- 196990
- 55782
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti120713- 54608
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15526- 51525
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494- 40494
- 55485