samahinta liittymät jyrää..

pena

.. tulevaisuudessa - sen uskon. Kuka viitsii aina ottaa selvää minkä operaattorin kautta mikäkin puhelu menee? Uskon myös että niille operaattoreille, joilla ei ole "samahinta"- liittymiä, tulee niitä. Sittenpä niitä onkin hyvä vertailla keskenään. Itse aijon luopua soneran liittymästä ja hankkia sellaisen.

6

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ari

      Kyllä sonerakin pian joutuu oman aina hintaisen liittymän kehittämään ettei menettäisi asiakkaita.

    • Surina

      Katso osoite http://www.cubio.fi ,se on halpa. Eikä käytä Surinan verkkoa vaan Radiolinjan. Kuukausi maksu on euron vähemmän kuin sauniksella mutta viestit sentin kallimpia. Joten tarkkana ihmisenä katsot lähetätkö yli sata viestiä kuussa, jos lähetät niin saunis tasahinta on halvempi, muuten cubio.

      • Yks vaa

        Mihin perustat väitteesi, että "saunis" olisi yhtä edullinen? Käsittääkseni siellä puhelut on muihin liittymiin ihan sikakalliita?


      • tota..
        Yks vaa kirjoitti:

        Mihin perustat väitteesi, että "saunis" olisi yhtä edullinen? Käsittääkseni siellä puhelut on muihin liittymiin ihan sikakalliita?

        Sauniksellahan on se uus Tasahinta-liittymä jossa puhelut kotimaassa kaikkiin normaalihintaisiin känny ja lankaliittymiin 14 c/min ja tekstarit 9 c/kpl. On toki Sauniksella tollaisia Soneran tyyppisiäkin eli "hinta riippuu siitä mihin soitat"-liittymiä. Tosin Sonera vetää pisimmän korren hinnoittelun järjettömyydessä ja sekavuudessa, nimittäin sillä on AINOAT liittymät joissa hinta riippuu paitsi siitä mihin soitat, myös siitä MILLOIN soitat.

        Vaihtakaa mihin vaihdatte, kunhan vaihdatte Sonerasta pois.


    • Dubok ja Makarova

      Jo puoli vuotta Cubio työskentelee huonosti, aina ongelmia laskuista.Hinnat on aina väärät ja korrotettuja.Kesäkuussa ja heinäkuussa olimme ulkomailla, mutta laskut on tullut että me olemme käyttäneet liittymän sen aikana.Operaattori sanoi että heillä on jotkut ongelmat laskukeskustassa ja jos haluat tarkistaa saldon, se ei tule olenkaan. Ja seiltä tulee sellainen mielenkiintoinen kysymys: mistä he tietävät kuinka paljon rahaa sun pitää maksaa? Nämä ongelmat jatkuvat jo puoli vuotta ja meidän on pakko maksaa ne kaikki laskut, jotka tulevat. Ennen he lähettivät laskun ja sen mukana oli paperi ,missä kaikki oli kirjoitettu mihin olet soittanut ja kuinka monta minuuttia keskustelu kesti, kuinka paljon senttiä maksaa yksi minuutti jne.Mutta nyt laskun mukana on paperi, missä kaikki puhelun selvennykset on englanniksi ja epäselvä. Me olemme soittaneet Cubioon ja toinen operaattori selvittää nämä englannit termit yhdellä tavalla ja jos vastaa joku toinen operaattori se sanoo toisin päin. Meillä on semmoinen asia, että yks operaattori liitti meille palvelun ilman meidän lupa/suostumusta... emme tarvitse sitä palvelua ja muutenki se on meille kallista.

      Dubok ja Makarova.
      Hamina

    • cubio asiakas

      Cubio - palvelu on mätä - kuusi kuukautta myöhemmin tule lasku ja myös väärin :(
      - aina ongelmia laskuista... Ei suosittele koskaan kenellekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      662
      8045
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2315
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2245
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1817
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1335
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1246
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1206
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      863
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      857
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      776
    Aihe