taksi kysymys

prahaan menossa

9

2827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttänyt

      Viime viikko vietettiin Prahassa, ja lentokentältä hotelliin ja takaisin käytettiin ko. taksipalvelua. Minulla ei ainakaan muuta kuin positiivista kerrottavaa; kuski odotti kentällä ennalta ilmoitetussa paikassa, ja hotellilta haki juuri sovittuna aikana. Molemmat kuljettajat olivat mukavia ja puhuivat hyvää englantia. Itse ainakin aion käyttää samaa kyytiä myös seuraavalla kerralla. Hinta oli 44 euroa meno-paluu (1-4 henkilöä)... Kallis tietysti bussi metro -yhdistelmään nähden, mutta maksan mielelläni tuon hinnan, ettei tarvitse matkalaukun kanssa ahtautua julkisiin kulkuvälineisiin.

      • Minä vaan

        Näyttää olevan samalla firmalla limusiini kyydityskin. hinnastossa jotain 100e. Romanttiselle matkalle ajatellen uskaltaakohan kokeilla tuolta firmalta sitä. 100e on aika paljon jos kukaan ei odotakkaan kentällä ja siinä sitä sitten ollaan yllätyksen kanssa


      • Bussi/metro
        Minä vaan kirjoitti:

        Näyttää olevan samalla firmalla limusiini kyydityskin. hinnastossa jotain 100e. Romanttiselle matkalle ajatellen uskaltaakohan kokeilla tuolta firmalta sitä. 100e on aika paljon jos kukaan ei odotakkaan kentällä ja siinä sitä sitten ollaan yllätyksen kanssa

        On NIIIIN helppoa ottaa 119 bussi ja mennä Dejvicaan(päätepysäkki) josta sitten metrolla/ratikalla eteenpäin ja eikä maksa paljoa (n 2 euroa). Tämä lysti tosi halpaa ja tosi helppoa. Bussit kulkevat non stop kutakuinkin.


    • ekakertalainen

      Olimme Prahassa viikko sitten ensimmäistä kertaa. Tilasimme netin kautta taxin Prahan kentälle ja siellä tyttö odotti meitä ja vei hotelliin 23 €. Oli aika kivuton ja ihan turvallinen tapa. Eipähän tarvinnut jännittää jatkokyydin kanssa.Tulimme taksilla myös takaisin lentokentälle.Mukavaa Prahan matkaa teille.Se on kaunis kaupunki!

    • pasaati1

      Kohdaltamme valitsimme taksin sen helppokäyttöisyyden takia,ei tarvi lähteä laukkujen kanssa taapertamaan busseihin jne.

      Ja lomabudjetissa 20€ ei ollut paljon,ja saihan siinä kuskin kanssa jutella ja kysellä paikoista ja muutenkin vinkkejä.

      Kuski oli nimi lapun kanssa odottamassa kentällä,autolle matkaa n 100m ,siitä kyytin ja hotellin ovelle.

      P.S. Kannattaa laittaa turvävyö,ajokulttuuri on hieman erilaista.

    • -O-

      Tosiaankin, eilen kotiutuneena voin sanoa, että kyseisen firman kuljetukset pelasivat meidän kohdalla paremmin kuin hyvin. Eli siis, oli kuski kentällä nimikyltin kanssa vastassa ja matka hotellille sujui ihanan vaivattomasti. Samoin paluumatka, kuski haki hotellista ja vei kentälle.
      Kaikki toimi niin kuin oli alunperin sovittu.

      Ja vielä vinkkinä; Hotel Savic, aivan vanhan kaupungin sydämmessä...upea majoitusvaihtoehto!!

    • Haluun Prahaan

      Voit lukea suosituksemme vaikka heidän nettisivuiltaan: http://www.prague-airport-transfers.co.uk/suositukset.htm. Meidän palaute on siellä ainakin nyt ylimpänä eli matkalta viime heinäkuulta.

      Ehdottoman helppoa ja luotettavaa, hinta on ihan ok. Ja paluumatka sujui myöskin hyvin etukäteen sovitusti.

      Hyvää lomaa kauniissa Prahassa!

      • LIMOUSIINI

        Nyt on Limusiini tilattu shampanjan kera. Katsotaan kuinka käydään.. Laitan sitten vaikka infoo tänne.


    • ap.

      prahassa käytiin, matka oli loistava kaikin puolin. ja se taksikyyti toimi myös luvatusti. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7593
    2. 107
      5708
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5087
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4476
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3180
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      54
      2889
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      53
      2792
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2407
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2404
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2006
    Aihe