s- vai k-ryhmän kauppa

tiedonjanoinen

Olin juuri 2kk harjoittelussa S-Marketissa ja pähkäilen nyt pysyäkö siellä vai vaihtaakko K-Citymarkettiin. Tein S:ssa sekä kassa, että kenttätyötä. Minä todella pidin siitä, että saan tehdä monipuolista ja vaihtelevaa työtä. Meinasin kokeilla hakea K:iin mutta kuulin juuri ettei siellä voi tehdä niin vaihtelevaa työtä..siellä ollaan joko kassalla tai "hyllyillä". Pitääkö tää paikkansa? Minkälaista on työskennellä Citymarketissa?

13

4123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaupoi

      !!!!

    • enemmän moitteita

      S-ryhmässä on paljon pidemmät kassajonot, palvelua vähemmän ja asiakkaiden moitteita enemmän kuin K-ryhmässä. Asiakkaita käy S-ryhmän kaupoissa enemmän, koska hinnat ovat alhaisemmat kuin K-ryhmässä, mutta S-ryhmä käyttää orjatyövoimaa.

      Olin itse yli kymmenen vuotta töissä useissa S-ryhmän kaupoissa, ja tein jopa 12-tuntisia päiviä ilman ylityökorvauksia. Silti sain irtisanomisuhkauksen aina, kun halusin vaihtaa jotain työvuoroa tai saada edes yhden illan viikossa vapaaksi. Kassajonot olivat aina pitkät ja asiakkaat luonnollisesti purkivat turhautumistaan kassaneitiin. Kehuja oli turha odottaa mistään, moitteita kyllä jaeltiin kaikille avokätisesti, vaikka niihin ei olisi ollut syytäkään! Olin toki töissä myös leipomo- ja kalatoripuolella, ja häpeän vieläkin sitä, miten huonoja tuotteita olen siellä joutunut myymään!

      Valmistuttuani olen tutustunut myös K-ryhmään ja todennut sen olevan huomattavasti työntekijäystävällisempi. Toki paremmat työolosuhteet vaikuttavat myös kaupoissa myytävien tuotteiden hintoihin, mutta se ei saa olla ratkaiseva tekijä meidän kuluttajien ostopäätöksissä.

      Eli suosittelisin ehdottomasti K-ryhmää! Mutta jokatapauksessa kannattaa liittyä heti ammattiliittoon, sillä sinne joudut varmasti olemaan yhteydessä jossain vaiheessa. Pidä puolesi, äläkä anna isojen pomojen käyttää itseäsi hyväksi!

      • kokeillut

        "tein jopa 12-tuntisia päiviä ilman ylityökorvauksia. Silti sain irtisanomisuhkauksen aina, kun halusin vaihtaa jotain työvuoroa tai saada edes yhden illan viikossa vapaaksi."
        Sinun sijassasi olisin kyllä katsonut, riittääkö jollain pikkupomolla munaa irtisanomiseen, ja vienyt asian eteenpäin. Ja ylityökorvaukset ovat taas asia, joista ei tarvi edes tapella. En ymmärrä, miten ihmiset eivät pidä oikeuksistaan kiinni.

        Muuten olen kyllä kanssasi täysin samaa mieltä tuosta orjatyövoimasta. Näkeehän s-ryhmän tyylin jo abc-asemienkin tilanteesta, kuinka siellä työntekijät painavat niska limassa.


    • molemmista

      mulla on kokemusta molemmista ja kyllä täytyy sanoa että oli tyytyväinen s-ketjuun mutta seuraavana kesänä kokeilin kuiten lähempänä ollutta k-kauppaa olin selvästi tyytyväisempi... jatkan edelleen taas kesällä k-kaupassa..

    • verrata

      S-markettia ja K-citymarkettia, ovat aivan eri kokoluokan kauppoja. On aivan totta että cittarissa kassat ovat kassoja ja sitten on erikseen osaston henkilökunta ja vielä elintarvikkeen henkilökunta, jotka on yksityisen kauppiaan työntekijöitä. K-citymarket on valittu tänä vuonna yhdeksi suomen parhaista työpaikoista, joten on varmasti työnantajana hyvä, eihän se työ sinällänsä paljon eroa, oli ketju sitten S tai K tai joku muu.

    • kauppias vaihtuu

      S-ketju on osuustoimintaa, K-kaupoissa on aina oma kauppias joka on tulosvastuullinen.
      Uskaltaisin sanoa myös molemmissa olleeni, että k oli kivampi. Jos on ikävä kauppias, vaihda toiseen liikkeeseen. Mutta ikävän maineen saaneella kauppiaalla on jatkossa hankalaa saada pysyviä työntekijöitä, tämä takaa paremman ilmapiirin K-ketjussa. Eli henkilökemiastahan se on kiinni.

      Ja tosiaan ihmettelen myös, miten joku tekee 12t päiviä ilman ylityölisää? Omaa tyhmyyttä, sorry vaan.

    • defin

      siis ehdottomasti keskon kauppa!! ei tulis ässä kuuloonkaan. keskolla nimenomaan on vapaus tehä mitä vaan. ne on kauppiasvetosia ne kaupat, ässät on kaikki hok-elannon omistuksessa.

      • Paljonko maksetaan?

        Onko tuntipalkoissa eroa ja paljonko tuntipalkka pääpiirteetäin on ?


      • Mikanos
        Paljonko maksetaan? kirjoitti:

        Onko tuntipalkoissa eroa ja paljonko tuntipalkka pääpiirteetäin on ?

        kyllä se palkka taitaa ihan samoihin jäädä kummassakin, www.pam.fi löytyy palkkataulukot


      • edelliseen...;

        S-ryhmän kaupat, ravintolat jne ovat joka puolella Suomea paikallisen alueosuuskaupan omistuksessa. Pk-seudulla HOK-Elannon, Pohjoisessa Arinan, Kymenlaaksossa Joko Ympyrän (KOtkan seutu) tai Ympäristön(Kouvolan seutu) jne jne. HOK-Elanto on siis paikallisosuuskauppa, joka ei "omista" mitään oman toimialueensa, PK-seudun ja muutaman lähikunnan ulkopuolella. Paikallisosuuskaupat ( Sokotel muutama muu valtakunnallinen toimintamuoto) muodostavat kokonaisuudessaan valtakunnallisen S-ryhmän. Alueosuuskauppojen toimialueet ja nimet jne voi käydä katsomassa www.s-kanava.net.
        Kyllä, olen ENTINEN Ääs-ryhmäläinen. En halua kommentoida ketjun aihetta, mutta nykyisin asioin Keskon päivittäistavarakaupoissa silloin kun on varaa valita.


    • keskolainen

      k:hon ehdottomasti. vaihdoin itse juuri keskolle ja olen erittäin tyytyväinen. aluksi oli kunnon koulutukset joita on myös pitkin työsuhdetta lisää, hyvä ja avoin työilmapiiri.

    • k ryhmässä

      saa työntekijä? saako alennusta k ryhmän kaupoista? liikuntapalveluja?
      erityisesti kiinnostaa citymarket.

    • omaaaava

      K-CITYMARKET ON SYVÄLTÄ MUN MIELESTÄ!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      143
      2841
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      278
      2548
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      34
      1502
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      38
      1484
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1212
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      317
      935
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe